Cistus spp. ve Sinapis arvensis L. bitkilerine ait polenlerin fizikokimyasal özellikleri ve bal arılarında (Apis mellifera L.) koloni gelişimi üzerine etkileri
Physical and chemical properties of Cistus spp. and Sinapis arvensis L. pollens and their effects on the honey bee colony (Apis mellifera L.) growth rate
- Tez No: 133006
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEHMİ GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Araştırmada bal arıları (Apis mellifera L.) tarafından tüketilen ve ülkemizde ticari olarak üretilen polenler içerisinde önemli bir yer tutan Cistus spp. ve Sinapis arvensis L. bitki polenlerinin fiziko-kimyasal özellikleri ve bal anlarında populasyon gelişimi üzerine etkileri incelenmiştir. Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi kampus alanında bulunan bal ansı kolonilerine polen tuzağı takılarak toplanan polenler bitkilerden alman referans polen preparatlarıyla karşılaştırılmıştır. Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile yapılan incelemede Sinapis arvensis L. polenleri san renkli, 33.125 um büyüklüğünde, dikolpat, iki farklı açıdan prolat ve sferoid şekilli Cistus spp. polenleri ise turuncu renkli, Cistus creticus L. poleni 43.873 um, Cistus salviifolius L. poleni 47.625 um büyüklüğünde, sferoid şekilli ve trikolporat olarak belirlenmiştir. Kura madde (KM) ve KM üzerinden belirlenen organik ve inorganik besin madde içeriklerine göre Sinapis arvensis L. poleninde KM % 80.23, ham kül (HK) % 2.08, ham yağ (HY) % 9.43, ham selüloz (HS) % 1.29, ham protein (HP) % 22.782, nitrojensiz öz maddeler (NÖM) % 64.37, P % 1.125, Ca % 0.25, Mg % 0.13, K % 0.47, Mn % 0.0016, Fe % 0.01, Cu % 0.0017, Zn % 0.0037, Na % 0.0166 Cistus spp. polenlerinde kuru madde (KM) % 83.717, ham kül (HK) % 1.99, ham yağ (HY) % 5.72, ham selüloz (HS) % 1.151, ham protein (HP) % 16.083, nitrojensiz öz maddeler NÖM %75.05, P % 0.55, Ca % 0.087, Mg % 0.04, K % 0.36, Mn % 0.00099, Fe % 0.00560, Cu % 0.00071, Zn % 0.00255, Na % 0.0125 olarak bulunmuştur. Sinapis arvensis L. poleni HY, HP, P, Ca, Mg, K, Mn, Fe ve Cu bakımından Cistus spp.
Özet (Çeviri)
In this study, the physical and chemical properties of Cistus spp. and Sinapis arvensis L. pollens and their effects on the honey bee colony growth rate were investigated. These pollens are widely consumed by honey bees (Apis mettifera L.) and sold commercially in Turkey. The pollen traps were placed in the honey bee colonies at the campus of Akdeniz University and the collected pollens were then compared with the collected pollens of the plants mentioned above. The pollens were examined by Scanning Electron Microscope. The Sinapis arvensis L. pollens were observed as yellow-colored, 33.125 urn in size, dicolpat, and from two different angle they were prolate and sferoidale shaped. The Cistus spp. pollens were orange-colored, tricolporate, and steroidal shaped. The Cistus creticus L. pollens were measured 43.873 urn in size while Cistus salviifolius L. pollens were 47.625 um. The organic and inorganic nutrient contents of the pollens were calculated as the percentage of the dry matter (DM). The results showed that Sinapis arvensis L. pollens contained 80.23 DM, 2.08 ash, 9.43 ether extracts (EE), 1.29 crue fiber (CF), 22.782 crude protein (CP), nitrogen free extracts 64.37 NFE,1.125 P, 0.25 Ca, 0.13 111Mg, 0.47 K, 0.0016 Mn, 0.01 Fe, 0.0017 Cu, 0.0037 Zn, and 0.0166 % Na. Similarly Cistus spp. pollens contained 83.717 DM, 1.99 Ash, 5.72 EE, 1.151 CF, 16.083 CP, 75.05 NFE, 0.55 P, 0.087 Ca, 0.04 Mg, 0.36 K, 0.00099 Mn, 0.00560 Fe, 0.00071 Cu, 0.00255 Zn, and 0.0125 % Na. The pollens of Sinapis arvensis L.