Demre sivrisi biber çeşidinin (Capsicum annum L. ) in vitro rejenerasyonu üzerine araştırmalar
In vitro regeneration of (Capsicum annum L. ) Demre sivrisi
  1. Tez No: 133033
  2. Yazar: AYŞE GÜL İNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ ONUS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET DEMRE SİVRİSİ BİBER ÇEŞİDİNİN (Capsicum annuum L.) IN VITRO BİTKİ REJENERASYONU ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Ayşe Gül İNCE Yüksek Lisans Tezi, Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Nisan 2003, 92 Sayfa Bu çalışmada ülkemiz biber populasyonuna ait Demre Sivrisi biber çeşidinin in vitro rejenerasyon yeteneği araştırılmıştır. Bu amaçla yürütülen çalışmalar 2001-2002 yılları arasında, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Doku Kültürü Laboratuvarında yürütülmüştür. Çalışmada, Demre Sivrisi biber çeşidine ait tohumlar steril şartlarda çimlendirilmiştir. Elde edilen fidelerin hipokotil, kotiledon ve gerçek yaprak parçacıkları, farklı hormon kombinasyonları ilave edilmiş Murashige&skoog (1962) (MS) besin ortamlarında kültüre alınmıştır. Çalışma sonucunda, denenen bitki büyüme düzenleyicilerin tamamı kullanılan bütün eksplantlar için kallus oluşumunu teşvik etmiştir. Ayrıca kullanılan, 4 günlük kotiledon eksplantlarında 2 mgA BAP içeren MS besin ortamlarında, hipokotil ve birinci gerçek yaprak eksplantlarından ise 0.1mg/l NAA+ 2 mg/1 BAP kombinasyonu ile hazırlanan MS besin ortamların da sürgün oluşumu elde edilmiştir. Oluşan sürgünler 0.1 mg/1 NAA ilave edilmiş MS ortamında ya da 0.5 mgA IAA ilave edilmiş Vı MS ortamında köklendirilmiştir. Köklendirilen bitkiler saksılara aktarılıp sera koşullarına aktarılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Capsicum annuum, rejenerasyon, adventif sürgün JÜRİ: Doç. Dr. A.Naci ONUS (Danışman) Prof. Dr. Kenan TURGUT Yard. Doç. Dr. Ersin POLAT
Özet (Çeviri)
ABSTRACT IN VITRO REGENERATION OF Capsicum annuum L.cv. DEMRE SİVRİSİ Ayşe Gül İNCE M.Sc. Thesis in Department of Horticulture Adviser: Assoc. Prof. Dr. A. Naci ONUS April 2003, 92 pages In this research, in vitro regeneration of Capsicum annuum L. cv. Demre Sivrisi were investigated. Seeds of Demre Sivrisi pepper cultivar were germinated under sterile condititions. Afterwards, hypocotyl, cotyledone and true leaf segments of obtained seedlings were cultured in Murashige&skoog (MS) basal medium supplemented with different combinations of plant growth regulators. Experiment results showed that different regulators induced callus formation for all explants used in this study. Experiment results also showed that shoot formation was obtained from four days old cotyledone explants cultured in MS medium supplemented with 2 mg/1 BAP and from hypocotyl, first true leaf explants cultured in MS including 0.1 mg/1 NAA+2 mg/1 BAP. Obtained shoot were later on rooted either in MS medium supplemented 0.1 mg/1 NAA or lA MS medium containing 0.5 mg/1 IAA. KEY WORDS: Capsicum annuum, regeneration, adventitious shoot COMMITTEE: Assoc. Prof. Dr. A. Naci ONUS Prof. Dr. Kenan TURGUT Asst. Prof. Dr. Ersin POLAT