Farklı elektron enerjileri ile yapılan radyasyon tedavisinde dikkate alınması gereken inhomojen yapıların doz dağılımları üzerine etkisi
To consider the effect inhomogeneous tissue on dose distribution for different electron energies on radiation theraphy
- Tez No: 133032
- Danışmanlar: PROF. DR. SUPHİ KORMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET PARKLI ELEKTRON ENERJİLERİYLE TAPILAN RADYASYON TEDAVİSİNDE, DİKKATE ALINMASI GEREKEN İNHOMOJEN YAPILARIN DOZ DAĞILIMLARI ÜZERİNE ETKİSİ Aysan TOY Yüksek Lisans Tezi, Fizik Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Suphi KORMALI Mayıs 2003, 108 sayfa Radyoterapide, ışınlanacak dokunun tipi ve tedavi derinliğine göre bağlı olarak farklı elektron enerjileri kullanılır. Elektron demetlerinin davranışı, geçtikleri dokunun yoğunluğuna, yerleşimine ve boyutuna göre değişir. Bu davranış değişimi elektron demetlerinin doz dağılımını etkilemektedir. Çalışmada farklı geometrik düzenlemelerde ve yoğunluktaki (hava boşluğu, akciğer ve kemik) yapıların farklı elektron enerjileri için (6, 8, 10, 12 ve 15 MeV) doz dağılımı üzerine etkisi iki farklı yöntem (iyonometrik ve densitometrik) ile incelenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre, iki dozimetrik yöntem arasındaki fark tüm enerjilerde % 3' ün altında bulunmuştur. Densitometrik yöntem ölçüm noktası altındaki inhomojen yapının soğurulan doz değeri üzerine etkisini daha doğru yansıtırken, iyonometrik yöntemde ile ölçüm noktası altındaki inhomojen yapının doza etkisi görülmemiştir ANAHTAR KELİMELER: Elektron demeti tedavisi, inhomojenite, elektron dozimetresi JÜRÎ: Prof.Dr. Suphi KORMALI Prof. Dr. Nuri ÜNAL Doç. Dr. Melahat GARİPAĞAOĞLU Yrd.Doç.Dr. Şerafetin YALTKAYA Fiz.Dr. Nina TUNÇEL
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TO CONSIDER THE EFFECT OF INHQMOGENEOUS TISSUE ON DOSE DISTRIBUTION FOR DIFFERENT ELECTRON ENERGIES ON RADIATION THERAPY Ay suıı TOT M.Sc. in Physics Adviser: Prof.Dr. Suphi KORMALI May, 2003, 108 pages In Radiotherapy, electron beam energy is chosen, considering the type of tissue to be irradiated and treatment depth. The behaviour of electron beams variate depending on the density, location, and thickness of the tissues on their path. Due to these facts dose distribution of electron beams are strongly affected. In this study, materials with different densities (air cavity, lung and bone) and with different geometrical arrangements were irradiated with 6,8,10,12 and 15 MeV electron energies, and dose distributions were measured by ionometric and densitometric techniques. The results obtained with these two different dosimetric techniques are in agreement with less than 3% in all energy range used. As the densitometric method correctly reflects the effects of inhomogeneous structures on dose distribution below the measurement point, in other hand ionometric technique these effects were not observed. KEY WORDS: Electron beam therapy, in homogeneity, electron dosimeter JÜRÎ: Prof.Dr. Suphi KORMALI Prof. Dr. Nuri ÜNAL Assist.Prof.Dr. Şerafetin YALTKAYA Assoc. Prof. Dr. Melahat GARÎPA?AO?LU Dr. NinaTUNÇEL, PH.D n