Ülkemizde deniz araştırma çalışmalarını düzenleyen esas ve usullerin incelenmesi
Examination of marine research regulations and principles in our country
  1. Tez No: 133083
  2. Yazar: HAKAN MEHMET KÖKTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMİN BURAK, DOÇ. DR. GÜLDEN AYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Hukuk, Marine, Law
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Bu tezin hazırlanmasında öncelikli olarak ülkemizde deniz araştırma çalışmalarının düzenlenmesinde önemli bir yer tutan 1738 sayılı Seyir ve Hidrografi Hizmetleri Kanunu ve uygulama yönetmeliği, 1995 tarihli Başbakanlık genelgesi, DAK ve her yıl yapılan koordinasyon toplantı raporları, yeni hazırlanan yabancılar tarafından yapılacak deniz araştırmalarının tabi olacağı esas ve usuller ile bu konu hakkındaki uluslar arası hukuk incelenerek mevcut mevzuat ortaya konulmaya çalışılmıştır. 1973 yılında kabul edilen 1738 sayılı Seyir ve Hidrografi Hizmetleri Kanunu ve 1979 'da yürürlüğe giren uygulama yönetmeliği ile ülkemizde deniz araştırmalarının esas ve usullerinin düzenlenmesinde önemli bir adım atılmıştır. Hidrografi, oşinografi ve deniz jeolojisi olmak üzere birçok bilim dalını kapsayan deniz araştırmalarının her yıl yapılan koordinasyon toplantıları ile ulusal çıkarlarımıza uygun olarak yapılmasına çalışılmaktadır. 1982 Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi ile deniz araştırmalarını düzenleyen esaslar uluslararası hukukta yerini almıştır. Türkiye her ne kadar bu sözleşmeyi onaylamamış olsa bile bu sözleşmede yazan kurallardan etkilenmektedir. 1995 tarihinde Başbakanlık genelgesi ile deniz araştırmalarının koordinasyonu ile ilgili düzenleme yapılmış, genelgenin kapsamında 2000 tarihinde Deniz araştırma komitesi kurulmuş ve ulusal kurum ve kuruluşlar tarafından yürütülecek deniz araştırmalar ile uluslararası/ulusal projelerde icra edilecek olan araştırmalarda izlenecek koordinasyon esas ve usullerinin DAK tarafından belirlenmesi kararlaştırılmıştır. Araştırma gemilerimizin verimli kullanımı için usullerin belirlenmesi ve verilerin kaybolmadan kullanıcıların hizmetine sunulması ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. Yabancılar tarafından yapılacak deniz araştırmalarının tabi olacağı esas ve usulleri düzenleyen yönetmelik ile bu konu hakkındaki önemli bir eksiklik tamamlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT While preparing this thesis, first of all, 1738 Navigation and Hydrography Law and regulation of this law, which is very importantant step of Marine Research in our country, 1995 Prime minister circular, Marine Research Comitee and annualy coordination meetings, recently prepared Foreigners Marine Research rules and international law are examined and tried to assert the existing rules. One of the most important step of the Marine Research regulations and principles in our country is the 1738 Navigation and Hydrography Law and regulation of this law is became valid in 1979. Marine Researchs contain so many different subdivisions as Hydrography, Oceanography and Marine Geology and it is tried to be coordinated with annuily coodination meetings. With 1982 United Nations Convention on the Law of the Marine, Marine research regulations is settled in the international law. The regulation of this Convention affects Turkey even if it isn't approved by Turkey. The Prime Minister circular in 1995 regulated Marine Research coordination, in the range of this circular in 2000 Marine Research Committee is founded, for national and international research regulation principles are decided to be determined in Marine Research Committe Meetings. The studies of productive usage of the Marine Research ships and servings of data still continue. The instruction of regulations of Foreigners Marine Reseach rules and principles will complet one of the important deficit about this subject. Ill