Uzun açıklıklı çatılar için bükümlü boru mekas konstrüksiyonu dizayn ve uygulaması
Design and application of the curved pipe trusses for high span roofs
- Tez No: 133094
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM UZMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
UZUN AÇIKLIKLI ÇATILAR İ ÇİN BÜKÜMLÜ BORU MAKAS KONSTRÜKSİYONU DİZAYN VE UYGULAMASI Murat TEMEL Anahtar Kelimeler : Çelik Konstrüksiyon, Boru Makas, Çelik Çatılar, Kaynak, Uzun Açıklık Özet : Bu çalışmada, uzun açıklıkların geçilmesini gerektiren yapıların çatılarına, hem güzel bir mimari hem de dayanıldı bir çözümün uygulanması incelenmiştir. Burada en önemli nokta çok zor olan kaynaklı boru birleşimlerin uygulanması sırasında okşan iç gerilmeler ve kaynak çatlaması problemlerinin ortadan kaldırılmasıdır. Uygulanan kaynak ağzı şekli, kaynak sıralaması ve %100 kontrol yapılması imalat aşamasında doğabilecek tüm riskleri ortadan kaldırmaktadır. Bu kadar büyük çelik parçaların şantiye ortamında birleştirilip çatı sisteminin kurulması için yapılan çalışmalar da detaylı olarak incelenmiştir. a
Özet (Çeviri)
DESIGN AND APPLICATION OF THE CURVED PIPE TRUSSES FOR HIGH SPAN ROOFS Murat TEMEL Keywords : Steel Construction, Pipe Truss, Steel Roof, Welding, High Span Abstract : în this project roofing of high span steel structures with pipe trusses is studied. Very Mgh span is sometimes needed for architectural buildings. And also for long durability steel structures are advantageous. In the production of pipe trusses the major problems come from residual stresses and consequent cracks. lb reduce those problems in production and erection a special method for welding edge preparation through %100 inspection and a specific welding sequence are applied. Difficulties emerged in the construction of the roof due to huge truss pieces are examined in detail and solutions are proposed.