Nesne tabanlı bir dille istatistik programı
Statistic program with object oriented a language
  1. Tez No: 133103
  2. Yazar: MUAMMER KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi NESNE TABANLI BİR DİLLE İSTATİSTİK PROGRAMI Muammer KALKAN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstütisi Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ferruh YDLDIZ 2002, Sayfa 106 Jüri : Dünyada belli başlı istatistik programları vardır. Bunlardan Türkçe olanına pek rastlanmamaktadır. Sürekli geliştirilebilen kullanımı kolay test sonuçlarının rahatlıkla anlaşılabileceği bir istatistik programının yapısının oluşturulması, ve başlangıç olarak temel istatistikleri yapabilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada; Tanımlayıcı istatistikler, parametrik hipotez testleri, varyans analizi, çeşitli matematiksel hesaplar yapılmıştır. Bu istatistiksel testlerin tanımı ve bunların nesne tabanlı programları hazırlanmıştır. Önce istatistiksel kavramlar verilmiş, daha sonra bu analiz ve testlerin Delphi 5.0 nesne tabanlı yazılım dili ile kodlanan programı hazırlanmış ve örnek verilerle program test edilmiştir. Bu çalışma Delphi 5.0 nesne tabanlı bilgisayar dili ile gerçekleşmiştir. Anahtar Kelimeler :İstatistiklik, ActiveX, Delphi uygulamaları, istatistiksel testler.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT STATISTIC PROGRAM WITH OBJECT ORIENTED A LANGUAGE Muammer KALKAN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstütisi Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ferruh YILDIZ 2002, Page 106 Jüri : There are package statistic programs in the world, however, these are rarely in Turkish Language. In this study, it has been aimed to create a statistical program easily understood, used, improved regarding consumer needs. Descriptive statistica, parametric hypothesis tests, variance analysis and numbers of mathematical calculations have been regenarated in this study. Object oriented programs and descriptions have been developed. Initially statistical concepts have been given and then results of these tests and analysis have been written in Delphi 5.0 language to check the reliability of the program This study have been prepared in Delphi 5.0 object oriented computer programming language. Anahtar Kelimeler : Statistics, ActiveX, Delphi Applications, Statistical analysis.