Tarım işletmelerinin ekonomik analizi için bir bilgisayar yazılımı geliştirilmesi
- Tez No: 133115
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. HAKKI İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TARIM İŞLETMELERİNİN EKONOMİK ANALİZİ İÇİN BİR BİLGİSAYAR YAZILIMI GELİŞTİRİLMESİ VE ÖRNEK İŞLETMELERDE UYGULANMASI Fuat YILMAZ Trakya Üniversitesi. Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. İ. Hakkı İNAN 2002 Sayfa: 52 Jüri : Prof. Dr. İ. Hakkı İNAN Doç. Dr. Okan GAYTANCIOĞLU Yrd. Doç. Dr. Muhammet ARICI İşletme analizinde temel amaç, işletmenin bütününe ve işletme faaliyetlerine ilişkin başarının ölçülmesidir. İşletme analizi yapılabilmesi için işletme ile ilgili detaylı verilere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu veriler işletmelerin tutmuş oldukları muhasebe kayıtlarından çıkarılmaktadır. Ancak ülkemizdeki tarım işletmelerinin büyük bir kısmı küçük aile işletmesi olduğundan muhasebe kayıtları bulunmamaktadır. Bu tip işletmelerden analiz için gerekli veriler özel anketler yardımıyla toplanmaktadır. Elde edilen bu anketleri değerlendirmek yoğun işgücü ve zaman gerektirmektedir. Bu nedenle işletmelerden veri toplama amacıyla uygulanan anketlerin değerlendirilmesinde kullanılabilecek, analizin etkinliğini artırabilecek işlevsel bir yazılıma ihtiyaç duyulmaktadır. Bu araştırmada tarım işletmelerinin ekonomik analizinin yapılması, bu işletmelere ait performans verilerinin hesaplanması ve diğer işletmelerle karşılaştırılması amacıyla kullanılabilecek bir bilgisayar yazılımı geliştirilmiştir. İşletmeye ait performans verileri bu program sayesinde tek tuşla hesaplanabilmektedir. Program tek bir işletmeyi analiz edebildiği gibi aynı anda diğer işletmelerin analizlerinden oluşan özet verilerle karşılaştırma olanağı sağlamaktadır. Böylece çeşitli etkinlik standartlarına göre işletmenin diğer işletmelere göre performansı ölçülebilmektedir. Aynı zamanda bazı katsayıların, hesaplama formüllerinindeğiştirilebilmesi ile hesaplama işlemlerinin tekrar yapılmasına gerek olmadan sonuçlar anında incelenebilir. ANAHTAR KELİMELER : Tarım Ekonomisi, Tarım İşletmeleri Ekonomik Analizi, Yazılım, Bilgisayar Programı, Delphi, Interbase
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main purpose of the accounting analysis is to measure the success for the" whole working and its activities. To make the analysis, a detailed data representing the working is needed. The data is obtained from accountancy records. However, because of a large percentage of agricultural workings of our country are small family workings they do not have accountancy records. The data, which is needed to do the account analysis for these types of workings, is gathered using special investigation forms. The evaluation of these investigation forms takes too much afford and time. For this reason, functional software is needed to evaluate the investigation forms which are used to obtain data from workings. In this research, computer software is developed to do the economic analysis of agricultural workings, calculation of performance data and compare these data with other workings. The performance data for the working can be analyzed with one keystroke with this software. The program can analyze data for the working and also gives the option to compare the results of analysis with other analysis result summaries. Thus, the performance for the workings can be compared to the others according to various effectiveness standards. On the other hand, the analysis results can be examined instantly by changing some factors and calculation formulas. KEYWORDS : Agricultural Economics, Economic Analysis of Agricultural Workings, Software, Computer Program