Bir kağıt fabrikası endüstriyel atıksuyunun arıtılabilirliğinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation the tratability of a paper mill industrial wastewater
- Tez No: 13312
- Danışmanlar: DOÇ.DR. M. ERCENGİZ YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada bir kağıt fabrikası endüstriyel atık- suyunun arıtılabilirliği incelendi. Gerçi işletmede bir atıksu arıtım tesisi vardır, ama sırasıyla sınır değerleri 100 mg/1 ve 40 mg/l olan KOİ ve BOİ5'nı izin verilen değerlerin altına düşürmeye yeterli olacak şekilde çalışmamaktadır. Atıksu arıtım tesisi pıhtılaştı- rıcı kullanımına dayandığı için, önce bazı pıht ılaş tırıcılar yedi değişik dozda denendi. İkinci olarak aktif karbon ve linyit kömürü külü ile adsorpsiyon deneyleri yürütüldü. Son olarak aktif çamur yöntemi uygulandı. Atıksu zayıf (az kirli) olduğunda biyokimyasal arıtım tek başına yeterli oldu; fakat kuvvetli (çok kirli) atıksularda, uygun arıtılmış su niteliği sağlayabilmek için biyokimyasal arıtımdan sonra alüminyum sülfatla pıhtılaştırma gerekli oldu.
Özet (Çeviri)
EXPERIMENTAL INVESTIGATION THE TRATABILITY OF A PAPER MILL INDUSTRIAL WASTEWATER SUMMARY In this study treatability of the paper mill industrial wastewater was investigated. Although a wastewater treatment facility exists at the plant, it does not work satisfactorily to reduce COD and BOD,, under the allowable values, which are 100 mg/1 and 40 mg/1, respectively. Since wastewater treatment facility is based on aplying f lockulants, first some flockulants were investigated at seven different doses. Secondly adsorption experiments by activated carbon and lignite ash were carried out. Finally activated sludge method was applied. When wastewater was weak biochemical treatment alone was satisfactory, but with strong wastewaters after biochemical treatment coagulation with alum was necessary to produce appropriate effluent quality.