Anaerobik arıtma giriş atık sularında inert fraksiyonların saptanması
Assesment of inert cod in pulp and paper mill effluent under anaerobic conditions
- Tez No: 104156
- Danışmanlar: PROF. DR. FATOŞ GERMİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ANAEROBİK ARITMA GİRİŞ ATIK SULARINDA İNERT FRAKSİYONLARIN SAPTANMASI ÖZET Atıksuların, organik içerik açısından giriş karakterlerinin tanımlanması, biyolojik atıksu arıtımında proses seçimi ve işletme stratejisi bakımından oldukça yararlıdır. Bu tanımlama için yaygın biçimde kullanılan kollektif parametrelerden biri KOİ ' dir. Bu parametrenin organik substrat, biyokütle ve oksijen kullanımı arasında enerji ve elektron dengesi bağıntısını kurmasından dolayı diğerlerine göre tercih edilir. Ancak, biyolojik olarak indirgenebilen ve inert organik madde arasında bir ayrım yapmaz. Öteyandan atıksular genellikle biyolojik indirgenme açısından geniş bir organik spektrumu içerir. Çözünmüş inert fraksiyon biyolojik arıtmayı değişmemiş bir formda geçer. Konvansiyonel atıklarda kritik olmayan bu fraksiyon endüstriyel çıkış sularında önemli olur ve özellikle kompleks atıklarda biyolojik antılabilirlik sonuçlarının yanlış yorumlanmasına yol açar. Hatta bir çok endüstriyel kategori için, KOÎ'e göre açıklanan limit kriterlerinin yerine getirilmesini güçleştirir. Bu çalışmada, yeni geliştirilen bir metot kullanılarak, anaerobİk proseslerden geçecek olan atıksular için, çözünmüş. ve partiküler, başlangıçta ve mikrobiyal arıtım sürecinde oluşan inert ürünler ayrı ayrı tanımlanmıştır. Bu doğrultuda, aerobik şartlar için geliştirilen bu metot anaerobik koşullarda kullanmak için düzenlenerek kağıt ve selüloz fabrikası atıksulanna deneysel olarak uygulanmıştır. Deneysel çalışmalar biri filtre edilmemiş atıksu ile beslenen diğeri filtre edilmiş atıksu ile beslenen, iki paralel anaerobik kesikli reaktörün İşletilmesini, bütün biyolojik aktivitenin pratik olarak tamamlandığı bir süre sonunda toplam ve çözünmüş KOİ'nin son eşik değerlerinin kaydedilip yorumlanmasını içerir. 95 gün süren deney çalışmasının sonunda, atıksuyun inert KOÎ kısmının %5.8' i partiküler inert fraksiyon, %6.1' i çözünmüş inert fraksiyondur. Buna göre Xı, 754 mg/lt; Sı, 793 mg/lt'dir. Toplam inert fraksiyon 1547 mg/lt'dir. Bundan dolayı, örnek tesisin anaerobik arıtma tesisi çıkışında, KOİ konsantrasyonu 1547 mg/lt'nin altına inmeyecektir. Elde edilen bu sonuç tesisin arıtma verileri ile uyum göstermektedir. vııı
Özet (Çeviri)
ASSESSMENT OF INERT COD IN PULP AND PAPER MILL EFFLUENT UNDER ANAEROBIC CONDITIONS SUMMARY In this study, an experimental method for the direct assessment of the influent inert COD fractions is applied to a wastewater sample obtained from a pulp and paper mill under anaerobic conditions. Anaerobic treatment systems widely used in industrial wastewater treatment. When the compared with aerobic treatment, anaerobic biological treatment has following advantages that: less sludge production, energy saving and higher proportion of degredation; and disadvantages of slow microbial growth and unstable conditions. Six different conversion processes can be identified in anaerobic systems. These are: 1- Hydrolisis of biopolymers a-Hydrolysis of proteins b-Hydrolysis of carbohydrates c-Hydrolysis of lipids 2- Fermentation of aminoacids and sugars 3- Anaerobik oxidation of long chain fatty acids and alcohol 4- Anaerobic oxidation of intermediary products eg volatile acids (except acetat) 5- Conversion of acetate to methan 6- Conversion of hydrogen to methane In order to maintain the system balance it is important to control alkalinity, pH and temperature. Pulp and paper industry generates strong wastewaters.When two stage biological treatment system is applied to pulp and paper industry, first stage is anaerobic, since lignin in the wastewaters generated from pulp and paper mills only cannot be removed by applying aerobic treatment system. COD İs the most commonly used parameter for the indicator of the organic content of such wastewaters. The traditional approach in biological treatment systems assumes the effluent COD is composed of the remaining fraction of the influent COD. Therefore, practically the effluent COD may be reduced to zero by increasing the sludge age. On the contrary, recent studies show that increasing the sludge age does not lead a higher COD removal but it increases the effluent COD levels. The COD of wastewaters contain two fractions: biodegradable and nonbiodegradable (inert) fraction. Biodegradable fraction and nonbiodegradable fraction İs also divided into two parts as soluble and particulate Total COD of the influent can be given as: Cto T Sso + Xso + Si + Xi Whereas soluble fraction of influent wastewater is: Sto = Sso + Si Total COD fraction of effluent CT = Ss + Xs + Si + Xi + SP + XP IX