Türkiye'de bulunabilen akvaryum balıklarının beslenme olanaklarının araştırılması
- Tez No: 13311
- Danışmanlar: PROF.DR. YALÇIN ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
İÜ ÖZET Bu çalışmada önce, süs balıkları için yararlı olabile cek besin maddeleri belirlenmiştir. Bu maddeler öğütülerek un haline getirildikten sonra yem materyali olarak rasyonlar- da kullanılmıştır. Komple balık yemi rasyonlarının saptanma sıyla laboratuvar koşullarında yapay yemler üretilmiştir. Bu yemler pul, tablet, toz ve yaş yem formlarında oluşturulmuş tur. Yapay yemlerin üretimi yanında ayrıca çeşitli yöntemlerle canlı yem üretim deneyleri de yapılmıştır. Daha sonra, üreti len yapay ve doğal yemlerle süs balıkları beslenmiştir. Laboratuvarda üretilen kuru yemlere karşı kontrol ama cıyla Avrupada üretilen Tetramin pul yem kullanılmıştır. Kı lıç Balığı yavrularında denenen bu yemlerden, Laboratuvarda üretilen pul yemin, Tetraminden daha besleyici olduğu sonucu na varılmıştır. Genelde, süs balıklarının canlı yemleri daha çok seve rek yedikleri anlaşılmıştır. Ayrıca, canlı yemlerle beslenen balıkların daha hızlı geliştikleri saptanmıştır fakat sık sık ve gereğinden fazla canlı yem verildiğinde ise, ölümlerin mey dana geldiği görülmüştür. Doğuran balıkların yavruları, kuru ya da canlı yemlerle kolayca beslenmiştir. Yumurta yapan balıkların yavrularının kuru yemlerle beslenmesinde olumsuz sonuçlar ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
iv SUMMARY In this work food ingredient which are suitable to ornemental fishes were determined. These ingredients were powdered and used in rations. By determining the combined fish food rations new artificial fish food were prepared in laboratory conditions. The prepared fish foods were in the forms of flakes, tablets, powder and wet food. In parallel to preparations of fish food the live food production expe riments were carried out. The ornemental fishes were then feed with those artificial and natural foods» For controlling purpose the artificial dried foods were compared to Tetramin flake food which produced in Europe. Experiments on Sword-tail fishes indicated that the artificial foods were more useful than the Tetramin. It was observed that the ornemental fishes like the live food better. It was also observed that the development of those fishes which were feed by alive food faster. However if the live food feeding is too often and more then necessary some lethal results were obtained. The - offsprings of livebearer fishes can be feed with dried or live food easily. The offsprings of egg-layer fishes however found to die when they fed by dry food.