Avrupa Birliği ülkelerindeki tarım ürünleri piyasa düzenlerinin Türkiye ile karşılaştırmalı olarak incelenmesi: Buğday örneği
Comparative study of the market arrangements of agricultural products in the European Union countries with Turkey: The Wheat example
  1. Tez No: 133122
  2. Yazar: ERDEM ÇAKAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKAN GAYTANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
AVRUPA BİRLİĞİ ÜLKELERİNDEKİ TARIM ÜRÜNLERİ PİYASA DÜZENLERİNİN TÜRKİYE İLE KARŞILAŞTIRMALI OLARAK İNCELENMESİ BUĞDAY ÖRNEĞİ ÖZET Avrupa Birliği 'Ortak Tarım Politikaları 'nın bir sonucu olarak, net ithalatçı pozisyondan kendi kendine yetebilen ve zaman zarfında net ihracatçı konuma geçebilmiştir. Akılcı politikalar sayesinde ulaşılan bu sonuç, Avrupa Birliğine üye ülkelere maddi bir avantaj sağlarken (örneğin birim alandan alman ürün artışı ve dünya pazarlarında etkin bir piyasa yapıcısı olunması), daha da önemlisi, bu ülkeleri tarımsal nüfusun kırsal kesimde istihdamı ve göçü engelleyici etkisi, nüfus ve kentleşme politikaları, kendi kendine yeterlilik gibi önemli kıstaslarda diğer dünya ülkelerine göre avantajlı bir yere getirmiştir. Bu çalışmada, Türkiye'deki buğday konusundaki tarım politikalarına Avrupa Birliği 'Ortak Tarım Politikaları' ekseninden bakılmış ve yapısal sorunların aşılması için ülkenin kendisine özel şartlan da dikkate alınarak, öneriler getirilmiştir. Yapısal sorunların aşılmasının, beraberinde gelir dağılımında düzelmeyi, kırsal ve kentsel nüfusların dengelenmesini, ülkenin kendi kendine yeterli hale gelmesini ve Avrupa Birliği tam üyeliği önündeki en büyük engellerden birini kaldırmayı getirmesi kuşkusuzdur. Çalışmanın buğday örneği üzerinde yoğunlaşma nedenlerinden önceliklisi buğdayın Türkiye'deki stratejik önemidir. Türkiye'de yıllardır Toprak Mahsûlleri Ofisi tarafından desteklenen buğdaya son yıllarda gereken önem maalesef verilmemiştir. Tüm bu nedenlerden dolayı çalışmada Avrupa Birliği ve Türkiye'de buğday üretim ve pazarlama politikaları karşılaştırmalı olarak incelenmiş, destek ve fiyat politikaları karşılaştırılmıştır. Çalışmanın sonunda da Türkiye'nin Avrupa Birliği politikalarına uyumu çerçevesinde birtakım öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
COMPARATIVE STUDY OF THE MARKET ARRANGEMENTS OF AGRICULTURAL PRODUCTS IN THE EUROPEAN UNION COUNTRIES WITH TURKEY: THE WHEAT EXAMPLE SUMMARY As a result of the“Common Agricultural Policies”, the European Union is no longer a net importer, but it is self-sufficient, and a net exporter in time. This conclusion attained thanks to wise policies brought financial benefits to the member countries of the European Union (for example, the product increase per unit area, and being a more effective market producer in the world markets), and more important than that, with criteria such as the employment of the agricultural population in the rural areas, and its influence to prevent immigration, the population and urbanization policies, and being self-sufficient, these countries are now more advantageous compared to other countries of the world. In this study, the agricultural policies in Turkey concerning wheat have been examined from the Common Agricultural Policies" of the European Union, and recommendations have been given taking into account the specific problems of the country, to overcome structural problems. It is certain that the elimination of the structural problems will bring along an improvement in the distribution of incomes, the balancing of the rural and urban populations, the country being self-sufficient and the removal of one of the biggest barriers to being a full member of the European Union. The priority reason for the study to be focused on wheat is the strategic importance of wheat in Turkey. Wheat which had been supported by the Bureau of Soil Products was unfortunately not given the required importance during the recent years. Further to all these reasons, the wheat production and marketing policies in the European Union and Turkey have been studied in comparison, and the support and price policies have been compared. At the end of the study, certain recommendations have been made, within the scope of the adaptation process of Turkey to the European Union policies.