CES üretim fonksiyonunun (a,b) aralığının herbir (xi,xi+1)alt aralığında parçalı kübik spline polinom yaklaşımı ile nümerik çözümü
- Tez No: 13314
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSA ŞENEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Her bir alt aralıkda farklı yaklaşım polinomuna sahip ve son noktalar dışında eğimi ve eğriliği sürekli, en iyi interpolasyon fonksiyonu olan spline fonksiyonun, polinom yaklaşımı uygulamalarında kullanıldığı bilinir. C.E.S Üretim fonksiyonu logaritma gibi bir teknikle fonksiyonun parametreleri cinsinden doğrusullaştırılamaz. Bu çalışmada C.E.S Üretim fonksiyonunun [a,b] aralığının her bir [Xj,xj+1) alt aralığındaki ara noktalarda SA (x) = p, parçalı kübik spline polinom yaklaşımı ile nümerik çözümü yapılmıştır. Sonuçta yaklaşık çözüm elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The spline function which has the best interpolation function that cover different approximation polynomial on each sub-interval and it is slope and curvature are continuous without end points is known that it is used polynomial approximation in application. CES production function cannot be linearized by the types of parameters of function like a logaritm technique. In this study the numerical solution of CES production function SA(x)=Pj was done with the piecewise cubic spline polynomial approximation on inner point of each subintervals [Xj,xi+1) of interval [a,b]. As a result, an approximate solution had been obtained.