İmalat işletmelerinde işgücü gereksinmesinin belirlenmesi ve bir uygulama
  1. Tez No: 13315
  2. Yazar: LÜTFİ ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ EKREM ÖZKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Bu çalışmada, özellikle sanayi işletmelerinde önemli bir maliyet unsuru olan işgücünün istihdamında norm kadro belirleme sinin gerekliliği üzerinde durulmuştur. işletme yönetiminin bir dalı olan personel yönetimi ve işgücü planlaması ile işletme birimlerinde, belirlenen üretim programına göre ne kadar ve hangi nitelikte işgücü gerektiğinin belirlenmesinin, üretim verimliliği açısından yararları incelenmiştir. Bu amaçla, gerekli işgücü miktarı tesbit yöntemleri açıklanmış ve bu yöntemlerden biri olan Deterministik metodun bir uygulaması, emek-yoğun bir işletme olan ve üretiminin % 80 'i işgücü ile gerçekleştirilen Yarımca Porselen Sanayii T.A.Ş. Elektroporselen ünitesi için yapılmıştır. Uygulamada, satış tahminlerinden hareketle hasırlanan üretim programı esas alınarak daha önceden tespit edilmiş standart samanlar yardımıyla ünitenin her alt birimi için işyükü miktarları tesbit edilmiştir. izin-istirahat, devamsızlık ve işten ayrılma gibi oranlar ve endirekt işçi sayıları gözönünde bulundurularak Elek troporselen ünitesi için gerekli işgücü sayısı belirlenmiş, benzetim uygulamaları ile mevcut verilerdeki değişimlere göre işçi sayısındaki değişimler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, it has particularly been dwelled on the necessity of determining and specifying the norai staff workforce employment which is one of the most important cost elements in the industrial areas. The advantageous of planning, the requirements as number and skills of the personnal depending on specified production rate for each department with manpower planning and personnal management as the branches of business administration were studied to see the productivity of manufacturing. For this purpose, processes in order to determine the norm staff were explained and application of this processes was put in the practise for electro-porcelain unit in Yarimca Porcelain Industri where 80 % of its production is made by workforce. in practise, based on the production programme related to sale forecasting by the aid of beforehand specified standart times, work load for each part of the unit was determined. The norm staff of Electro-porcelain unit was determined by considering the rates of vacations, quits and absenteeism, etc.