Yalova yöresindeki bazı yeraltı ve yerüstü su kaynaklarının kalite niteliklerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A Research on determination of quality characteristics of some surface and underground water sources in Yalova vicinity
- Tez No: 133140
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEDİM YÜKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ Yalova Yöresindeki Bazı Yeraltı ve Yerüstü Su Kaynaklarının Kalite Niteliklerinin Belirlenmesi Üzerine Bir Araştırma Funda DÖKMEN T.C Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ahmet Nedim YÜKSEL 2002, Sayfa: 123 Jüri : Prof. Dr. Ahmet Nedim YÜKSEL ( Danışman ) Prof. Dr. Sabri ŞENER Prof. Dr. Lokman DELİBAŞ Prof. Dr. Bülent EKER Doç. Dr. A. Halim ORTA Bu çalışmada, Yalova yöresindeki bazı yeraltı ve yerüstü su kaynaklarının sulama, içme ve kullanma yönünden kalite niteliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada incelenen su kaynaklarından alman örneklerin fiziksel ve kimyasal analizleri standart metotlara göre yapılmıştır. Sulama suyu kalitesinin belirlenmesi için katyonlar ( Na+, K+, Ca+2 ve Mg+2 ) ve anyonlar ( C03“2, HC03\ Cl”ve S04“2 )'ın analizleri yapılmıştır. pH ve EC ölçülmüş, SAR hesaplanmıştır. İçme ve kullanma suyu niteliğinin belirlenmesi amacıyla Ca+2, Mg+2, Fe+2, Cl”, organik madde, pH, HC03',S04"2, sertlik, NH4, N02, koliform parametrelerinin analizleri yapılmıştır. Ayrıca, renk, koku ve tad yönünden de incelenmiştir. Elde edilen analiz sonuçlarına göre, kuyu sularından 2' si T3A1 ( yüksek tuzlu-az sodyumlu ), 3'ü T2Aı ( orta tuzlu-az sodyumlu ), yerüstü su kaynaklarından Yalakdere, Laledere, Karadere ve Kazimiye T2Aı, Balaban T3A1, Elmalı T1A1 ( az tuzlu-az sodyumlu ) sulama suyu sınırındadır. Yeraltı su kaynaklarının hepsi içme suyu yönünden uygun olup, kullanım açısından 1. sınıf su kalitesindedir. Bakteriyolojik yönden yalnızca bir kuyu suyu temizdir. Yerüstü su kaynaklarından yalnızca ikisi içilebilir, diğerleri içilemez özellik taşımaktadır. Kullarımı yönünden 1. sınıf su kalitesindedirler. Bakteriyolojik yönden bir yerüstü su kaynağı temiz olup, diğerlerinde 100 cc'deki koliform bakteri sayısı 240'm üzerinde saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Yalova, Su kalitesi, Fiziksel ve Kimyasal Özellikler
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis A Research on Determination of Quality Characteristic of Some Surface and Underground Water Sources in Yalova Vicinity Funda DÖKMEN Trakya University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Agricultural Construction and Irrigation Supervisor: Prof. Dr. Ahmet Nedim YÜKSEL 2002, Page: 123 Examiners: Prof. Dr. Ahmet Nedim YÜKSEL ( Supervisor ) Prof. Dr. Sabri ŞENER Prof. Dr. Lokman DELÎBAŞ Prof. Dr. Bülent EKER Doç. Dr. A. Halim ORTA The objective of this study was to investigate the quality of surface and underground water from different sources in Yalova vicinity in terms of irrigation, drinking and domestic use. To evaluate the quality of the sources, chemical and physical and biological analysis were done on the water samples according to standart methods. Besides analysis of cations ( Na+, K+,Ca+2 and Mg+2 ), anions ( C03“2, HC03”, CI“ ve S04'2 ), pH and EC to determine the quality of water from different sources for irrigation. SAR was also calculated. As for the drinking and domestic use, analysis of Ca+2, Mg+2, Fe+2, CI”, organic matter, pH, HC03“, SO4”2, NH4, N02, coliform were done. Colour, smell and flavor were also examined. According to the results of the water quality measurements two wells' water were classified as C3S1 while three of them was classified as C2Si. The class of Yalakdere, Laledere, Karadere and Kazimiye creeks' water were C2Sİ5 while Balaban and Elmalı were C3Si and QSi, respectively, which were all surface water sources. All of the ground water sources were classified as first class according to water standarts and was considered to be good quality drinking water. In bacteriolojic analysis, only one well water was not contaminated. For surface water sources, Kazimiye and Elmalı were not contaminated and the others were nondrinkable. However, these surface sources was found as first class in terms of domestic use. In bacteriolojic analysis, only one water source, Elmalı was fresh, the others contain bacteria over 240 Per 100 cc. KEY WORDS: Yalova, Water quality, Physical and Chemical features