Organik ve inorganik temelli yaprak gübrelerinin, soğuk serada yetiştirilen domateste gelişme, verim ve meyve kalitesi üzerine etkileri
The Effect of organic based foliar fertilizers on the growth, yield and fruit quality in tomato grown in a cold greenhouse
- Tez No: 133157
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET VARIŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
I ORGANİK VE İNORGANİK KÖKENLİ YAPRAK GÜBRELERİNİN, SOĞUK SERADA YETİŞTİRİLEN DOMATESTE GELİŞME, VERİM VE MEYVE KALİTESİ ÜZERİNE ETKİLERİ ÖZET Organik ve inorganik kökenli yaprak gübrelerinin, soğuk serada yetiştirilen domateste elişme, verim ve meyve kalitesine etkilerini araştırmak amacıyla, İzmit'in Gündoğdu köyünde urulan soğuk plastik serada iki deneme yapılmıştır. Birinci yıl (2001) denemesinde organik kökenli yaprak gübresi olarak Maxicrop, Ko- furaax, Kelpak, Omexbiosekiz ve Alginarin; inorganik kökenli olarak da Omex 12-12-36 ve fairoline uygulanmıştır. Kontrol ile birlikte oluşan 8 konu arasında gelişme, verim ve meyve alitesine etkileri yönünden istatistiksel olarak önemli bir fark bulunmamasına karşın, omexbiosekiz en fazla erkenci meyveyi vermiş, en yüksek toplam verim ise Omexbiosekiz, laxicrop ve Mairoline'den alınmıştır. İkinci yıl (2002) denemesinde ise organik kökenli Maxicrop, Kelpak, Omexbiosekiz ve Iginarin; inorganik kökenli olarak da Omex 12-12-36, Mairoline ve T.Ü. Tekirdağ Ziraat akültesi Bahçe Bitkileri Bölümü sulu gübresi (T.Ü.T.Z.F.B.G.) üç doz halinde (%1.0, 0.5 ve 0.2) ygulanmıştır. Kontrol ile birlikte oluşan 10 konu arasında gelişme, verim ve meyve kalitesine etkileri ününden birinci yıl denemesine paralel olarak istatistiksel olarak bir fark bulunmamasına arşın, Omexbiosekiz ve Mairoline en fazla erkenci meyveyi vermiş, en yüksek toplam verim ise mexbiosekiz ile T.Ü.T.Z.F.B.G.'nin %1.0'Iık dozundan alınmıştır. Sonuç olarak, temel ve üst gübrelemesi yapılmış bir sera toprağında yetiştirilen omatesleriıı gelişme, verim ve meyve kalitesi üzerine organik ve inorganik yaprak gübrelerininII istatistiksel olarak önemli bir etkisi olmamasına rağmen, en iyi sonucu veren organik kökenli Omexbiosekiz ile inorganik kökenlilerden Mairoline ve T.Ü.T.Z.F.B.G.(%1.0'lık doz) stres koşullarına karşı bir koruyucu olarak önerilebilir.
Özet (Çeviri)
in THE EFFECT OF ORGANIC AND INORGANIC BASED FOLIAR FERTILIZERS ON THE GROWTH, YIELD AND FRUIT QUALITY IN TOMATO GROWN IN A COLD GREENHOUSE SUMMARY Two experiments were made to find out the effect of organic and inorganic based foliar utilizers on the growth, yield and fruit quality in tomato grown in a cold plastic greenhouse stablished in Gündoğdu village of İzmit. In the first year (2001) experiment, Maxicrop, Ko-Humax, Kelpak, Omexbiosekiz and Iginarin were used as organic based; Omex 12-12-36 and Mairoline were used as inorganic ased foliar fertilizers. Although there were no statistically significant differences between the eatments which were 8 including the control on the growth, yield and fruit quality, imexbiosekiz gave the highest early fruit yield and the highest total fruit yield was obtained om Omexbiosekiz, Maxicrop and Mairoline. In the second year (2002) experiment, Maxicrop, Kelpak, Omexbiosekiz and Alginarin ere used as organic based; Omex 12-12-36, Mairoline and Thrace University Tekirdağ gricultural Faculty Department of Horticulture liquid feed (T.Ü.T.Z.F.B.G.) as three dosage.0, 0.5 and 0.2 %) were used as inorganic foliar fertilizers. Although as parallel to the first year tperiment there were no statistically significant differences between the, treatments which were ) including the control, on the growth, yield and fruit quality, Omexbiosekiz and Mairoline ive the highest early yield and the highest total yield was obtained from Omexbiosekiz and.Ü.T.Z.F.B.G. 1% dose.IV As a result, although there were no statistically significant effect of the organic and lorganic foliar fertilizers on the growth, yield and fruit quality in tomato grown in the.eenhouse border where base and top dressing of fertilizers were made, the foliar fertilizers hich gave the best result; organic based Omexbiosekiz and inorganic based Mairoline and.U.T.Z.F.B.G. (1 % dose) may be recommended as a protection against the stress conditions.