İyonik-iyonik olmayan surfaktantlarda faz dönüşüm sıcaklığı
Phase inversion temperature in ionic-nonionic surfactants
- Tez No: 133156
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İŞCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Surfaktantlarla kararlılaştınlmış yağ ve suyun termodinamik bakımdan kararlı dispersiyonlan olan mikroemülsiyon sistemlerinin faz diyagramları üzerine sıcaklığın etkisini incelemeyi amaçlayan bu çalışmada surfaktant olarak Triton (X-100, X-114, X-405) seçilmiştir. Faz diyagramı sabit sıcaklıkta titrasyon yöntemi ile tayin edilmiştir. lOmL'lik santrifüj tüplerine surfaktant, alkol ve yağ ilave edildikten sonra su ile titre edilmiştir. Titrasyonun son noktası kalıcı bulanıklığın ortaya çıkışı ile saptanmıştır. Faz diyagramlarının incelenmesi sonucunda surfaktant / kosurfaktant oranının ve surfaktantın polioksietilen zincir uzunluğunun, çözünürleştirme oranını değiştirdiği bulunmuştur. Triton X-100/«-butanol, heksan, tuzlu su sisteminde faz dönüşüm sıcaklığının ~45°C olduğu, surfaktantın zincir uzunluğunun bu sıcaklığı değiştirdiği saptanmıştır. Surfaktant, yağ ve elektrolit tipi sistemlerin faz davranışında ortaya çıkan üç fazlı bölgenin oluşumunu etkileyen; sırasıyla sodyum sülfat, sodyum klorür, sodyum bromür, sodyum iyodür ve sodyum rodanür'ün bu bölgeyi yüksek sıcaklıklarda gerçekleştirdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT In this study, Triton (X-100, X-114, X-405) has been selected as surfactant in order to examine the effect of the temperature on the phase diagrams of microemulsion systems formed by the dispersions of oil and water which were determined thermodynamically by surfactants. The phase diagram was designated by titration method at constant temperature. Following the addition of surfactant, alcohol and oil into the centrifuge tubes of 10 mL, it was titrated with water. The final point of the titration was detected with the appearance of constant turbidity. At the end of the examining of phase diagrams, it was found that surfactant/cosurfactant ratio and polyoxyethylene chain length of surfactant had changed the dissolution ratio. It was detected that in Triton X-lOO/72-butanol, hexane, salty water system, phase inversion temperature was ~45°C and the length of the surfactant chain had changed this temperature. It was observed that surfactant had effected the three phase area formation which occurs in the phase behaviour of oil and electrolyte systems and sodium sulphate, sodium chloride, sodium bromide, sodium iodide and sodium rodanur had achieved this area at higher temperatures.