Şehir mobilyası tasarımının temel ilkeleri
Fundamentals of city furniture design
- Tez No: 133158
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ERHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Araştırmamız; ürün kullanıcısı olarak bireyin, içinde bulunduğu ve onu kullandığı çevreyle olan ilişkilerinin incelenmesi; bugünün ve yarının tasarımcılarına, şehir mobilyalarının tasarlama işleminde kullanabilecekleri“Temel ilke”ve“Tasarım Ölçütlerinin belirlenmesini içermektedir. Bu bağlamda, şehir mobilyalarına ilişkin genel tanım ve kavramların yanı sıra, kullanıcı ilişkileri açısından, şehir mobilyası tasarımına ilişkin temel ilke ve ölçütler irdelenmektedir. Çalışma; giriş, iki ana bölüm ve sonuç bölümünden oluşmaktadır. Girişte; konunun ele alınış nedeni, işleniş biçimi ile izlenen yol ve yöntem açıklanmaktadır. Birinci bölümde, ”Şehir Mobilyaları Tasarımının, Gelişimi ve Değerlendirmesi" başlığı altında; şehir mobilyasına ilişkin tanımlar, gelişimi, kapsamı, tasarım açısından değerlendirilmesi ve sınıflandırması, konularını içermektedir. İkinci bölümde, Endüstri Ürünleri Tasarımında, şehir mobilyaları açısından kullanıcı ve çevre ilişkileri gözetilerek, şehir mobilyaları tasarımını etkileyen; fiziksel, iletişimsel, toplum bilimsel ve kültürel ölçütlere yer verilmektedir. Sonuç bölümünde, araştırmamız sonucunda ortaya çıkan bulgu ve değerlendirmelere yer verilmektedir. VI
Özet (Çeviri)
Summary This research consists of, the examination of individual as a product user and the environment he is in and his relations with it, and determining the“basic principles”and“design criteria”in designing urban furniture for today's and tomorrow's designers. In this respect, apart from the general definition and concept related with urban furniture, basic principles and criteria related with urban furniture design is scrutinized in connection to the user. There is an introduction, two main parts and a conclusion in this study. In the introduction part, the reason why this subject is chosen, how it is processed and the method used, is explained. In the first part under the heading of Development and Assessment of Urban Furniture Design; there are subjects such as definitions, development, scope, design classification and assessment related with urban furniture. In the second part, by taking into consideration the user and environmental relations regarding urban furniture influencing the urban furniture design; in industrial product design physical, communicative, sociological and cultural criteria is given place. In the final part, discoveries and assessments that came to light as a result of the research is given place. VII