Systematical approaches for cost minimizing in construction project 'value engineering'
İnşaat projelerinde maliyeti azaltmak için sistematik yaklaşımlar 'değer mühendisliği'
  1. Tez No: 133160
  2. Yazar: GÜLAY ŞENEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KIRHAN DADAŞBİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapım-Proje Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
İnşaat Projelerinde Maliyeti Azaltmak için Sistematik Yaklaşımlar“Değer Mühendisliği”ÖZET Günümüzün ekonomik koşullarında, dünyadaki kaynakların giderek azalmasıyla, kaynakların akılcı kullanılması büyük önem taşımaktadır. Tüm diğer sektörlerde olduğu gibi inşaat sektöründe de kaynaklar iyi kullanılmalı, özellikle girişimci/ mal sahibi / kullanıcı istek ve gereksirıimleri dikkate alınmalıdır. İnşaat sektöründe kaynakların iyi kullanılması için çeşitli maliyet analizleri yapılmaktadır. Diğer maliyet analizlerine alternatif olarak Değer Yönetimi yaklaşımında maliyet tek kriterli bir değerlendirme aracı olmaktan çıkartılarak değer kavramı üzerinde yoğunlaşılmaktadır. Bir yapının değerini arttırmak için değer yönetiminin amacı; kalite, kullanım ömrü, işlev, estetik ve kullanıcı tatmini sağlamayan tüm gereksiz maliyet unsurlarının önlenmesi, amaçların optimum olarak sağlanmasıdır.“İnşaat Projelerinde Maliyeti Azaltmak için Sistematik Yaklaşımlar”tezinin amacı,, Değer Yönetimi yaklaşımını tüm özellikleriyle tanıtmak, bu yöntemin diğer maliyet yaklaşrmlanndan farkını vurgulamak, ülkemizden ve dünyadan verilen örneklerle bu yaklaşımın kazandırdıklarını göstermektir. Böylece bundan sonra ülkemizde Değer Mühendisliği ( DM) uygulaması yapmak isteyenlere ışık tutmaktır.“İnşaat Projelerinde Maliyeti Azaltmak için Sistematik Yaklaşımlar”tezi bölümden oluşur. Birinci bölümü çalışmanın amacı ve metodunun anlatıldığı giriş bölümüdür. VIIikinci bölümde Değer Mühendisliği'nin geleneksel yaklaşımdan farkı vurgulanırken, Değer Yönetimi ile Maliyet Yönetimi arasındaki farklar da belirtilmiştir. Üçüncü bölümde değer mühendisliği tanımı ve kavramları ayrıntılı olarak açıklanıp DM' nin tarihi gelişimi anlatılmıştır. Daha sonra hangi projelerde DM' nin daha fazla yarar sağlayacağı, DM' yi uygulama zamanı, uygulamalarda ekip çalışanlarının seçimi, DM' nin faydaları ve Standart 40 saat DM çalışması, Değer Mühendisliği iş planı uygulama evreleri anlatılmaktadır. Dördüncü bölümde değer yönetimi iş planı çalışma evreleri ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır. Maliyet modelleri, Fonksiyon Analiz Yöntemleri, yaratıcı düşünce teknikleri, fikirlerin değerlendirilmesi için değerlendirme etkenleri ve teknikleri, DM önerilerin, geliştirme yöntemleri ve çalışma sonunda sunuş metotları anlatılmaktadır. Beşinci bölümde Değer Mühendisliği'nin inşaat sektörüne entegrasyonu, planlama, inşaat, bakım ve onarım aşamalarında değer mühendisliği uygulama yöntemleri anlatılmaktadır. Türkiye'de Değer Mühendisliği kavramına bakışta bu bölümde anlatılmaktadır. Altıncı bölümde yurtdışı ve yurtiçi değer mühendisliği uygulamalarından örnekler yer almaktadır. Yedinci bölüm tezin sonuç bölümüdür. Bu bölümde Değer Mühendisliği'nin diğer yöntemlerden farkı bir kez daha belirtilerek, inşaat sektöründe uygulama zorluklarına değinilmiş, dünyada ve ülkemizde Değer Mühendisliği'nin yerinden bahsedilmiştir. VIII
Özet (Çeviri)
In Chapter 3 description and concepts of VM process is explained in detail and then history of VM is mentioned. Then, 'which projects get benefit from VM' and 'how and when VM should be used in construction projects' and selection of the task team is mentioned. Standard 40h VE Workshop and Job Plan of VM is also explained. In Chapter 4, the phases of the study, phases of VM work plan is explained in detail. Cost Models, Function Analysis Procedure, Creative Thinking Techniques, Evaluation Criteria's and Techniques, Development of proposals and then Report preparation and Implementation is mentioned. In Chapter 5, Integration VE into the Construction Industry ( Planning, Construction, Maintenance and Operations ) is explained and VM place in Turkey is mentioned. In Chapter 6, There are some example case studies from national and international projects. Chapter 7 is the final chapter. In this chapter difference of VM from other Cost models are expressed again. And difficulties of application of VE and place of VE in the world and Turkey is mentioned.