İnanışların mekanın betimlenmesi üzerindeki etkileri
- Tez No: 133159
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL TÜRKGENÇ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Özet: Mekan tüm algılanabilir özellikleriyle kullanıcıyı kuşatan, algılanabilir özelliklerinin de dışında kalan tüm özellikleriyle kullanıcısını etkileyen, kullanıcısından mesajlar veren, zamanla, çevresiyle sürekli etkileşim içinde olan fiziksel bir varlık olup aynı zamanda kavramsal olarak da çeşitli bilim dallan tarafindan incelenmiştir. Mekan tasarımı yapılırken kullanıcısının fizyolojik olduğu kadar moral değerleri de göz önünde bulundurulur. Moral değerleri pek çok sosyolojik araştırmaya konu olmuş geniş bir inceleme dalıdır. Biz bu tezimizde mekan tasarımına etki eden moral değerlerinden inanışların hem tasarımcı hem kullanıcı üzerindeki etkilerini inceledik. Giriş kısmında mekan, inanç ve betimleme konularına genel bir bakış yer alırken, birinci bölümde; algı, algı inanç ilişkisi ve inançlar, ikinci bölümde; mekan konusu, mekanın çeşitli bilim ve sanat dallarında yorumlanışı, üçüncü bölümde; betimleme, betimlemenin çeşitli bilim ve sanat dallarındaki yorumlanışı, son bölüm olan dördüncü bölümde ise mekanın betimlenmesini etkileyen faktörler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Summary: Space is an entity that swadlles one with its perceptable specifications and also transmits hints from one with its non perceptable specifications is interactive with time and environment and has been analysed from the point of its conceptual peculiarities by science and art disciplines. Psychological data is also asessed when space is designed with physical data. Psychologic data is a wide issue of social sciences. In this thesis we analysed the affects of beliefs on the designer and user when space is designed. In the head words there is a brief definition of beliefs, space and description. In the first chapter there is perception and beliefs and the relations between two concepts, in the second there takes place the definitions and interperations of space by different art and science disciplines, in the third chapter there is the description and in the final part there is the description of space and the affects that interact on description of space.