Bazı hava kirletici bileşenler için örnek toplama, deneysel analiz ve veri değerlendirme yöntemleri
- Tez No: 13320
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SERAP KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Meteoroloji, Meteorology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
IV ÖZET Bu araştırmada, hava kalitesini olumsuz yönde etkilediği bilinen on'a yakın bileşenden yalnızca asılı parti- kül, kükürt dioksit ve azot dioksit için bir yıl boyunca yirmi-dört saatlik açık ortam ölçümleri yapılmış, toplanan deneysel veriler istatistiksel analiz yardımıyla değerlendirilmiş, ilgili mevcut standartlarla karşılaştırılmıştır. Bu kirleticilerin atmosferde dağılımlarını etkileyen temel faktörlerin a- konumsal ve yapısal özelliklere; b- çevresel faaliyetlere; c- mekanistik kavramlara; d- sisteme/ e- etki ve gözlemlere bağlı olarak beş ayrı grupta irdelenebileceği kanısına varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER Hava Kirliliği Kükürt Oksitler Azot Oksitler Partiküller Meteorolojik koşullar Açık atmosfer (imisyon) ölçümleri Hava örnekleri toplama Atmosferik kirleticiler İstatistiksel analiz Ölçüm yöntemleri
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, among ten components that are known to effect the air quality adversely only the suspended particles, sulfur dioxide and nitrogen dioxide concentrations are measured during a period of one year at twenty- four hour intervals. Collected experimental data are evaluated via statistical analysis and then compared with the existing relevant standards. The basic factors effecting the dispersion of these pollutants are concluded to be interpreted in five individual categories depending on a- local and structural properties; b- environmental activities; c- mechanistic concepts; d- system; and e- other affects and observations. KEY WORDS Air pollution Meteorological conditions Sulfur oxides Ambient air (imission) measurement Nitrogen oxides Air sampling Particles Atmospheric pollutant Statistical analysis Measurement methods.