Betonarme çerçeve sistemlerin yatay yük etkisi altında düktilitelerinin araştırılması
Studying the ductility of reinforced concrete frames under lateral load
  1. Tez No: 13319
  2. Yazar: NEVZAT KIRAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. RUHİ AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET BETONARME ÇERÇEVE SİSTEMLERİN YATAY YÜK ETKİSİ ALTINDA DÜKTİLİTELERİNİN ARAŞTIRILMASI Deprem bölgelerinde yapılacak yapılarda, o bölgede olması muhtemel en şiddetli depremde yapının kalıcı hasara uğraması, fakat yıkılmaması özelliğine sahip olması istenir. Bu özelliği yapıya sağlayan en önemli yapısal özellik, sistemin plastik deformasyon yapma özelliği veya bir başka deyişle düktilitesidir. Tek tek yapı elemanlarının düktilitesi deneysel ve analitik yollarla oldukça geniş ölçekte araştırılmıştır. Elemanlardan oluşan yapının sahip olduğu düktilitenin araştırılması deney sel çalışmalar için yüksek maliyet faktörünü, analitik çalışmalar için ise hesap güçlüklerini kapsar. Ancak yukarda bahsedilen yapı/deprem ilişkisi için aranan düktilite özelliğinin tüm yapıya ait olması tabiidir. Bundan başka statik eşdeğer deprem yükü ile hesap yapılmasına izin veren“Deprem Yönetmelikleri”nde elastik yapı çözümlemesi için öngörülen yüklerin hesabının, yapıya etki etmesi muhtemel yükün kabul edilen düktilite oranına bölünerek, yapıldığı da bilinir. Bu çalışmada betonarme yapıların düktilitesinin hesabı ve düktiliteye etki eden yapısal faktörlerin araştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STUDYING THE DUCTIU3Y OF REDNFORCED CONCRETE FRAMES UNDER IATERAL LOAD When a structure is built in the areas subjected to earthquakes it is desired that the structure shoud be able to resist major earthquakes without collapse but with some structural and nonstructural damage. This structural behavior is provided by having a structure capable of deforming in a plastic maner, in other words, by the ductility of the structure. The ductility of structural members has been investigated experimentally and analytically on an extensive scale. Studying the ductility of the structure formed by the individual members includes the high cost factors for experimental work and the calculation difficulties for analytical work. It is obvious that the required ductile behavior should be related to the whole structure due to the structure-earthquake relation mentioned above. Building codes that allow the calculations to be done by equivalent static seismic loading also allow the loads required for linear elastic structural analysis to be found by dividing the probable structural load by the assumed structural ductility. In this study, the calculation of reinforced concrete structures and the investigation of structural factors which affect the ductility have been presented.