Aktive edilmiş killerin yağ ağartma işleminde kullanılması
  1. Tez No: 13321
  2. Yazar: KASIM ALTAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. RIZA ALTIOKKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, Eskişehir, Uşak, Konya ve Çankırı yöresi bentonitlerinin koyu renkli pamuk yağının ağartılmasındaki kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla sülfürik asitle aktive edilmiş killer, optimum ağartma süresi ve sıcaklıkta, değişik toprak oranlarında test edildi. Spektrofotometrik ölçümlerle bulunan sonuçlar standart tonsil toprağı için ölçülen değerler ile karşılaştırıldı. Bu karşılaştırma sonucunda, Beylikova, Çankırı ve Konya killerinin T.S.E.'nin öngördüğü değerleri sağladığı, Uşak ve Yunusemre killerinin ise T. S. E. değerlerini altında kaldığı belirlendi. Sonuç olarak bugün için ithal edilen tonsil toprağı yerine Beylikova, Çankırı ve Konya killerini önermek mümkün görülmektedir. ANAHTAR KELİMELER Ağartma toprağı Adsorpsiyon Bentonit Freundlich izotermi Asit aktivasyonu Freundlich sabitleri Asit/kil oranı Ağartma randımanı Kil/yag oranı
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, the utilization of clays optained from Eskişehir, Uşak, Konya and Çankırı regions was tested for bleaching of cottonseed oil. Before bleaching process, clay samples were activated using sulphuric acid. Keeping the bleaching time and temperature at their optimum constant values, the activated clay samples were tested at the different clay/oil ratios. The bleaching effect of clays was determined using spectrophotometric method. The results obtained from activated clays were compared with the values found for standart tonsil earth. In this comparison it was found that the clays obtained from Beylikova, Çankırı, Konya regions fulfil the requirement put forward by T.S.E. On the other hand, It was also observed that clay samples taken from Uşak and Yunusemre regions fall behind the acceptable standart values. Therefore, it was conculuded that the substituion of clays from Bey 1 ikova, Çankırı and Konya for the standart tonsil earth which is imported today can be recommended. KEY WORDS Bleaching earth Bentonite Acid activation Acid/clay ratio CI ay/oi 1 ratio Adsorption Freundlich isotherm Freundlich constans Bleaching efficency