Kışlık ve yazlık ekimin koca fiğ (Vicia narbonensis L. ) hatlarında ot ve tane verimine etkileri
Effects of winter and spring sowings on forage and grain yields of narbon vetch (Vicia narbonensis L. ) lines
  1. Tez No: 133205
  2. Yazar: BAŞAK UZUNMEHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRETTİN KENDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YAZLIK VE KIŞLIK EKİMİN KOCA FİĞ ( Vicia narbanensis L.) HATLARINDA OT VE TANE VERİMİNE ETKİLERİ Başak UZUNMEHMETOĞLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Hayrettin KENDİR Bu çalışma, Ankara koşullarında kışlık yetiştirilen koca fiğin (Vicia narbonensis L.) değişik hatlarında, kışlık ve yazlık ekimin ot ve tane verimi ile değişik bitkisel özellikler Üzerine etkilerini incelemek amacı ile yapılmıştır. Ankara Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlasında kıraç şartlarda tesadüf blokları bölünen parseller deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak 2002-2003 yetiştirme yılında yürütülen denemede, beş farklı koca fiğ hattı (208, 209, 210, 21 1 ve 215) kullanılmıştır. Parsellerin yansı ot verimini belirlemek için çiçeklerime dönemimde biçilmiş, geri kalan bitkiler ise tohum elde etmek amacı ile yetiştirilmiş ve baklalar sararma dönemine eriştiğinde hasat edilmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, kışlık ve yazlık olarak yetiştirilen fiğ hatlarında bitki boyu, sap çapı, yeşil ot verimi, kuru ot verimi, 1000 tane ağırlığı, tohum verimi ve hasat indeksinde ekim mevsimi balonundan istatistiki olarak önemli farklılıklar elde edilmiştir. Fiğ hatları arasında ise önemli sayılabilecek bir farklılık bulunmamıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, bitki boyu 43.0-69.3 cm, sap çapı 3.7-6.1 mm, dal sayısı 1.8-2.3 adet, bakla sayısı 18.00-20.33 adet, baklada tane sayısı 3.67- 5.33 adet, yeşil ot verimi 750.3-1156.7 kg/da, kuru ot oram % 20.67- 22.67, kuru ot verimi 164.27- 243.57 kg/da, tohum verimi 61.67-137.67 kg/da, hasat indeksi %23.467-39.867 ve 1000 tane ağırlığı 150.67-238.00 g arasında değişmiştir. Çalışmada ele alınan koca fiğ hatları, kışlık ekimde yazlık ekime göre daha erken hasat olgunluğuna ulaşmışlardır. Bitkiler kışlık yetiştirildiğinde daha yüksek ot ve tohum verimi elde edilmesi sağlanmıştır. 2003, 37 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Koca fiğ hatları, kışlık ekim, yazlık ekim ot verimi, tohum verimi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis EFFECTS OF WINTER AND SPRING SOWINGS ON FORAGE AND GRAIN YIELDS OF NARBON VETCH {Vicia narbonensis L.) LINES Başak UZUNMEHMETO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Scienses Department of Field Crops Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Hayrettin KENDlR The research was carried out to determine the effects of winter and spring sowings on forage yeild, seed yield and different plant traits narbon vetchc (Vicia narbonensis L.) lines grown Ankara conditions. The experiment was conducted in the fields of Depertment of Field Frops, Faculty of Agriculture, University of Ankara in a randomised split plot design with 3 replicates in the 2002-2003 growing season. Five narbon vetch (lines 208, 209, 210, 21 1, 21S) lines were tested in the experiment. Half of the plots was cut at full flowering stage for herbage yield and the other half was grown for seed. These plots were cut when the pods became yellow-brown. According the resuls, among the winter sown narbon vetch lines and spring sown narbon vetch lines statistically important differences were found in plant height, stem diameter, herbage yield, dried herbage yeild, seed yeild, harvest index and 1000 seed weight. Narbon vetch lines did not produce any differences. In the experimet plots, following figures were obtained; plant height between 43.0-69.3 cm, stem diameter between 3.7-6.1 mm, number of brunches between 1.8-2.3, number of pods 18.00-20.33, number of seed per pod between 3.67-5.33, herbage yield between 750.3-1156.7 kg/da, dried hay ratio between 20.67- 22.67 %, dried hay yield between 164.27-243.57 kg/da, seed yield between 61.67-137.67 kg/da, harvest index between 23.467-39.867 % and 1000 seed weight between 150.67-238.00 g. For the narbon vetch lines used in this study, winter sowing produced earlier herbage and seed harvest, better herbage and seed yields than spring sowing. 2003, 37 pages KEY WORDS: Narbon vetch lines, winter sowing, spring sowing, herbage yield, seed yield.