Bazı ekmeklik buğday çeşitlerinde farklı azotlu gübre dozlarının verim ve verim ögelerine etkileri
The Effects of differents doses of nitrogen fertilizer on yield and yield components
- Tez No: 133204
- Danışmanlar: PROF. DR. Y. CEMALETTİN ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAZI EKMEKLİK BUĞDAY ÇEŞİTLERİNDE FARKLI AZOT DOZLARININ VERİM VE VERİM ÖĞELERİNE ETKİLERİ Berkan MERT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Cemalettin Y. ÇİFTÇİ Bu arastama, 2002 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma Uygulama Çiftliğinde yürütülmüştür. Araştırmanın amacı, bazı ekmeklik buğday çeşitlerinde farklı azot dozlarının verim ve verim öğelerine etkilerinin incelenmesidir. Denemede, Gün-91, lkizce-96, Mızrak, Uzunyayla ve Yakar-99 buğday çeşitleri materyal olarak kullanılmıştır. Azot' un beş değişik dozu (2, 4, 6, 8, 10 kg / da) kullanılmış olup, bunun yansı ekimle birlikte diğer yansıda sapa kalkma döneminden önce verilmiştir. Verilen azot dozlarına göre tane verimi, bitki boyu, başak uzunluğu ve hasat indeksi yönünden istatistiki farklar elde edilmiştir. Ancak incelenen diğer özelliklerde istatistik] olarak önemli arklar bulunamamıştır. Araştırma sonuçlarına göre, bitki boyu 83.60-97.36 cm, fertil kardeş sayısı 3.13- 4.96 adet, başak uzunluğu 66.06-94.46 mm, başakta başakçık sayısı 14.13-20.13 adet, başakta tane sayısı 31.13-47.20 adet, başakta tane ağırlığı 1.11-1.86 g, tane verimi 26S.00-441.66 kg/da, bin tane ağırlığı 32.66-41.43 g, hasat indeksi 32.5-42.4 arasında 2003, 37 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Buğday, Azot Dozları, Verim, Verim öğeleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECTS OF DIFFERENT DOSES OF NITROGEN FERTILIZER ON YIELD AND YIELD COMPONENTS IN SOME VARIETIES OF BREAD WHEAT Berkan MERT Ankara University Graduate School of Natural Applied Sciences Department of Field Crops Supervisor : Prof. Dr. Cemalettin Y. ÇÎFTÇİ This research was conducted at Applying Research Farm, Faculty of Agriculture, University of Ankara in 2002. The aim of this research was to investigate effect of different doses of nitrogen fertilizer on yield and yield components in some varieties of wheat Gün-91, lkizce-96, Mızrak, Uzunyayla and Yakar bread wheat varieties were used as material in experiment Five different nitrogen doses (2,4, 6, 8, 10 kg / da) were applied half of them during sowing time and rest of them at the begining of shooting times. According to applied nitrogen doses, significant statistic differences were obtained for grain yield, plant height, spike length and harvest index. It can be conculced that all these traits were increased by higher N rate. But, significant differences were not found for rest of other traits. According to the results of this research; these values have showed changing between 83.60-97.36 cm for plant height, 3.13-4.96 for tiller numbers per plant, 66.06- 96.46 mm for spike lengtht, 14.13-20.13 for number of spikelets per spike, 31.13-47.20 for seed number per spike, 1.11-1.86 g, for seed yield per spikes, 265.00-441.66 kg/da for grain yield, 32.66-41.43 g for 1000 kernel weight and 32.5-42.4% for harvest index. 2003, 37 pages KEY WORDS : Wheat, nitrogen doses, yield, yield components.