Korunga (Onobrychis sativa L. )'da Agrobacterium tumefaciens aracılığıyla gen aktarımı
Gene transfer by Agrobacterium tumefaciens in sainfoin (Onobrychis sativa L. )
  1. Tez No: 133206
  2. Yazar: EMİNE FİLİZ AĞDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ SANCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KORUNGA (Onobtychis sattva L.)'DA Agrobacterium tumefaciens ARACILIĞIYLA GEN AKTARIMI Emine Filiz AĞD Aö Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Cengiz SANCAK Korunga bitkisinde farklı eksplantlar ve farklı Agrobacterium tumefaciens suşlan aracılığıyla yüksek oranda bir gen aktarma sistemi belirlenmesi amacıyla yapılan bu araştırma, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Biyoteknoloji Laboratuvarmda 2002-2003 yıllarında yürütülmüştür. Araştırmada, korunga bitkisinin hipokotil, kotiledon, yaprak ve yaprak sapı eksplantian in vitro gelişen bhkiciklerden izole edilerek EHA 105, GV2260, LBA4404 ve 2260AoPRl Agrobacterium tumefaciens hatları ile değişik inokülasyon metotları kullanılarak inoküle edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, korungada gen aktarımında GV2260 ve EHA 105 bakteri hatlarının LBA4404 ve 2260AoPRl bakteri hatlarından daha etkin çalıştığı görülmüştür. Her iki bakteri hattı için de en uygun inokülasyon süresinin 1 saat, bakteri konsatrasyonunun ise 1/25 ve en uygun asetosringon konsantrasyonunun ise 10 mg/1 olduğu bulunmuştur. En yüksek transformasyon frekansı hipokotil eksplantında %3,9 ile EHA 105 bakteri hattından, yaprak eksplantında ise %4,5 ile GV2260 bakteri hatandan elde edilmiştir. 2001, 45 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Onobrychis sativa L., Agrobacterium tumefaciens, gen aktarımı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis GENE TRANSFER BY Agrobacterium tumefaciens IN S AMFOJU(Onobrychis sativa) Emine Filiz A?D AG University of Ankara Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Cengiz SANCAK This study carried out between 2002-2003 in Ankara University Agriculture Faculty Field Crops Department Biotechnology Laboratory to determine the best efficient transformation system of different explants of sainfoin and by different Agrobacterium tumefaciens strains. In the study; hypocotyl, cotyledone, leaf and petiol explants of sainfoin seedlings growing in vitro were inoculated with EHA 105, GV2260, LBA4404, 2260AoPRl Agrobacterium tumefaciens strains using various inoculation methods. According to the results of the study it showed that GV2260 and EHA 105 Agrobacterium tumefaciens strains work more efficiently than LBA4404 and 2260AoPRl. The most suitable inoculation time, bacteria and acetocyringone concentration determined as 1 hour, 1/25 and 10 mg/1 on the both of results of the study it showed that GV2260 and EHA 105 Agrobacterium strains, respectively. The best transformation frequency obtained from hypocotyls explants with EHA 105 (%3,9) and from leaf explants with GV2260 (%4.5) Agrobacterium strains. 2001, 45 pages Key Words : Onobrychis sativa, Agrobacterium tumefaciens, gene transformation ii