Üç nohut (Cicer arietinum L. ) çeşidinde farklı ekim yöntemlerinin verim ve verim ögeleri üzerine etkileri
Effects of different sowing methods on yield and yield components of three chickpea (Cicer arietinum L. ) varieties
- Tez No: 133207
- Danışmanlar: PROF. DR. H. HÜSEYİN GEÇİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÜÇ NOHUT (Cicer arietinum L.) ÇEŞİDİNDE FARKTI EKİM YÖNTEMLERİNİN VERİM VE VERİM ÖĞELERİ ÜZERİNE ETKİLERİ Gürol KARA Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. H. Hüseyin GEÇİT Araştırma 2002 yılında Eskişehir Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü' nün Sultanönü mevkiindeki deneme tarlalarında yürütülmüştür. Araştırmada materyal olarak Gökçe, Akçin 91 ve İzmir 92 nohut çeşitleri kullanılmıştır. Araştırmada, üç nohut çeşidinde dört farklı ekim yönteminin (I- Sıraya ekim, II- Yüzeye serpme ekim, III- Ekim derinliğine serpme ekim, IV- Çapraz ekim) bitkide biyolojik verim, bitkide tane verimi. 1000 tane ağırlığı, birim alanda tane verimi, birim alanda hasat indeksi ve tanede protein oranı gibi kalite ve verim öğeleri üzerine etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Deneme, tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre dört tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Bitkide toplam bakla sayısı, bitkide tane sayısı, bitkide tane verimi ve bitkide hasat indeksi özelliklerinde en yüksek değerler I. ekim yönteminde gözlenirken, metrekarede bitki sayısı bakımından en yüksek değerler IV., çiçekienmeye kadar geçen gün sayısı bakımından ise en yüksek değerler III. ekim yönteminde gözlenmiştir. Bitkide tane verimi, bitkide hasat indeksi özelliklerinde en yüksek değerler Gökçe çeşidinde, bitki boyu bakımından ise en yüksek değerler İzmir 92 çeşidinde belirlenirken, tanede protein oranı bakımından Akçin 91 ve İzmir 92 çeşitlerinde birbirine yakın değerler belirlenmiştir. Bitkide tane verimi 12.23-18.04 g, bitkide hasat indeksi % 48.7-% 59.7, birim alanda tane verimi 314.50-406.75 g/m2 ve tanede protein oranı % 19.76 -% 22.05 arasında belirlenmiştir. Araştırmada, incelenen özellikler bakımından sıraya ekim yöntemi daha iyi sonuçlar vermiştir. 2003, 66 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Nohut, ekim yöntemleri, verim, verim öğeleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS EFFECTS OF DIFFERENT SOWING METHODS ON YIELD AND YIELD COMPONENTS OF THREE CHICKPEA (Cicer arietinum L.) VARIETIES Gürol KARA Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Prof. Dr. H. Hüseyin GEÇİT The research was conducted at Anatolian Agricultural Research Institute Sultanönü location, Eskişehir in the year 2002, in the research investigate, chickpea varieties. Gökçe Akçin 91 and Aydın 92 were used as material. In the research, effects of four different sowing methods ( I-Thc rows, IT-Broadcasting to surface, Ill-Broadcasting to seeding depth, IV-Contrary rows) on the three chickpea variets yield components and quality as biological yield per plant, seed yield per plant, 1000 seed weight, seed yield per unit area, harvest index per unit area and protein content were determined. The experiment was established eccording to split plots of randomized blocks with four replications. The highest total pod number per plant, number of seed per plant, seed yield per plant and harvest index per plant were determined at the I. sowing method, the highest number of plants/m" was determined IV., the highest flowering period was determined at the III. sowing method. The highest seed yield per plant, harvest index per plant were determined at the Gökçe variety, plant height was determined at the İzmir 92, protein content was determined same values at the Akçin 91 and İzmir 92 varieties. Seed yield per plant, harvest index per plant, seed yield per unit area and protein content were determined between 12.23-18.04 g; 48.7-59.7 %; 314.50-406.75 g/m2 ; 19.76-22.05 % respectively. In the research, with respect to observed characteristics, the rows is given better results than other methods. 2003, 66 pages KEY WORDS: Chickpea, sowing methods, yield and yield components.