Savunma sanayii tedarikleri için proje yönetimi ve kazanılmış değer analizi
Project management and earned value management for defense industry acquisitions
  1. Tez No: 133275
  2. Yazar: OSMAN SOYLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ATAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
SAVUNMA SANAYİİ TEDARİKLERİ İÇİN PROJE YÖNETİMİ VE KAZANILMIŞ DEĞER ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Osman SOYLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2003 ÖZET Bu çalışma kapsamında Proje Yönetimi kavramı, ortaya çıkışı ve gelişim süreci boyunca kullanılan yöntemleri ile birlikte anlatılmıştır. Savunma sanayii tedarikleri tanımlanarak proje yönetimi aracının kapsamlı ve çok katılımlı olması dolayısıyla yüksek maliyetli olan bu tip projeler için nasıl uygun bir planlama ve kontrol aracı olduğu örneklerle anlatılmıştır. Son dönemde kullanılmaya başlanan bir Proje Yönetimi aracı olan Kazanılmış Değer Analizi yöntemi açıklanmış, analiz adımları anlatılmış ve örnek bir tasarım/üretim projesinde bu yöntem uygulanarak sonuçlar değerlendirilmiştir. Bilim Kodu : 919 Anahtar Kelimeler : Proje Yönetimi, Kazanılmış Değer Analizi Sayfa Adedi : 106 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç. Dr. Mehmet ATAK
Özet (Çeviri)
PROJECT MANAGEMENT AND EARNED VALUE MANAGEMENT FOR DEFENSE INDUSTRY ACQUISITIONS (M.Sc.Thesis) Osman SOYLU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2003 ABSTRACT Project Management concept and its introduction is described within this study with the methods that have been used through the evolution process of Project Management. Defense Industry Procurements are defined and hence these procurements are comprehensive and constitute of much participation, they relatively have high costs. Project Management is elaborated with examples in order to explain how appropriate this tool is for planning and control of a project. Recently used Project Management tool, Earned Value Analysis is described; analysis steps are explained and applied on a defense procurement design/manufacturing Project in order to evaluate the results. The results of the analysis were also interpreted. Science Code : 919 Key Words : Project Management, Earned Value Analysis Page Number : 106 Adviser : Yrd. Doç. Dr. Mehmet ATAK