Enerji sistemlerinde radyo frekansın ölçmede kullanılması
Use of radio frequency in energy system measurements
- Tez No: 133274
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FADIL ÇELİKKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ENERJİ SİSTEMLERİNDE RADYO FREKANSIN ÖLÇMEDE KULLANILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Fahri GÖRAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 2003 ÖZET Bu tezde; enerji hatları üzerinden haberleşme sistemi genel hatlarıyla tanıtılmıştır. Enerji hatları üzerinden haberleşmede karşılaşılan problemler ve işaret sistemini oluşturan temel bölümlerin çalışma ilkeleri sunulmuştur. Ayrıca, okuyucuya haberleşme sistemi bölümlerinin temel fonksiyonlarını anlatabilmeyi amaçlayan bilgiler sağlanmıştır. Birinci bölümde; yüksek gerilim hatları üzerinden veri iletim sistemi, taşıyıcı sistemler ve hat elemanları tanıtılmıştır. Enerji iletim hatları üzerinden haberleşmede sayısal yöntemler analiz edilmiştir. PLC de kullanılan uygun görülen bindirme teknikleri yeterli düzeyde anlatılmıştır. Son bölümde ise sistemin uygulamaları incelenmiştir. Enerji sistemlerinde radyo frekansın ölçmede kullanılması için yüksek frekans ölçüm devresi tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Ayrıca taşıyıcı sistem için, çoklu DC güç kaynağı tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. PLC gerçekleşmeleri ve araştırmalar için TEİAŞ-Akköprü tesislerinin imkanlarından faydalanılmıştır. Tasarlanan devrelerin gerçek ve simülasyon sonuçları elde edilmiştir. Tez, elde edilen sonuçların değerlendirilmesiyle tamamlanmıştır. Bilim Kodu : 609.02.07 Anahtar Kelimeler : PLC, PLT, Enerji Sistemi Üzerinden Haberleşme, Ölçüm, Yüksek Frekans, Güç Kaynağı, Radyo Frekans Sayfa Adedi : 68 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Fadıl ÇELİKKOL
Özet (Çeviri)
11 USE OF RADIO FREQUENCY IN ENERGY SYSTEM MEASUREMENTS (M.Sc. Thesis) Fahri GÖRAL GAZI UNIVRESITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 2003 ABSTRACT In this thesis; power line communication system was introduced in general. The problems encountered in the communication via the power lines and the operational principles of the main parts of the signal system were presented. In addition, reader was supplied with information about the basic functions of the parts of the communication system. In the first chapter, the data transfer methods over high voltage lines, the various carrier systems and the line elemental effects were introduced. The digital methods used in power line communication were analyzed. Suitable modulation techniques used in PLC was also presented at reasonable proportions. In the last section the applications of the system were investigated. A high frequency measuring circuit is designed and realized for using in the high frequency measurements in the energy systems. Moreover, a DC power supply circuit with multi-outputs was designed and implemented for the carrier system. The research facilities of TEİAŞ- Akköprü installations were used for the investigations and realizations of PLC. The true and simulation response of the designed circuits were obtained. The thesis was completed with the evaluations and comments on the results obtained. Science Code : 609.02.07 KeyWords : PLC, PLT, Power Line Communication, Measure, High Frequency, Power Source, Radio Frequency. Page Number: 68 Adviser : Yrd. Doç. Dr. Fadıl ÇELİKKOL