İnternet ağları kullanarak SCADA sistem tasarımı
Design of SCADA system using internet network
- Tez No: 133416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ ÇOLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
İNTERNET AĞLARI KULLANARAK SCADA SİSTEM TASARIMI (Doktora Tezi) Ercan Nurcan YILMAZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2003 ÖZET Gözetimli kontrol ve veri işleme veya kısa adı ile SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition), ilk olarak enerji sistemlerinin izlenmesinde kullanılmıştır. Daha sonra tüm endüstriyel otomasyonlarda kullanılması yaygınlaşmıştır. SCADA değişik endüstriyel işletmelerde kurulan bir yerel ağ aracılığı ile kontrol işlevini gerçekleştirmek için kullanılmaktadır. Bu çalışmada, klasik SCADA sistemlerinden farklı olarak, internet ortamında çalışabilecek yeni bir SCADA yazılımı gerçekleştirilmiştir. Bu yazılımın gerçekleşebilmesi için JAVA programı kullanılmıştır. JAVA özellikle internet üzerindeki uygulamalara yönelik olarak ortaya çıkmış programlama dilidir. Çalışmada, farklı uç birimlerden alınan bilgiler ana bilgisayara aktarılmıştır. Dolayısıyla, internet üzerinden veri takibi, veri sorgulaması, güvenlik kameralarının izlenmesi sağlanmıştır. Ek olarak, gerekli durumlarda müdahale için kontrol yetkilerinin verilmesi üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Geliştirilen yazılım 15 bilgisayardan kurulu bir laboratuvarda denenmiş ve olumlu sonuçlar alınmıştır. Bilim Kodu : 704 Anahtar Kelimeler : SCADA, Java, İnternet Sayfa Adedi : 149 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. İlhami ÇOLAK
Özet (Çeviri)
DESIGN OF A SCADA SYSTEM USING INTERNET NETWORK (Ph.D. Thesis) Ercan Nurcan YILMAZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2003 ABSTRACT Supervisory Control and data Acquisition (SCADA) was first used for monitoring of energy system. SCADA with the local area networks on various industrial businesses has been used to do controlling process. In this study, new software for SCADA has been developed. This software is different from the other classical SCADA systems and can be used over internet. JAVA has been used to write this software. JAVA is a programming language that is introduced particularly for internet applications. The study is carried out by transmitting the data from remote terminal to the host computer. So that, data follow, data acquisition and monitoring of security cameras have been achieved. In addition, controlling authorization for intervention in necessary situation can be given. The developed software has been tested on a system with 15 computers and the results are found as satisfactory. Science Code Key Words Page Number Adviser 704 SCADA, Java, Internet 149 Assoc. Prof. Dr. İlhami ÇOLAK