İnşaat yatırımlarının planlanmasında kısıtlı kaynak koşullarının incelenmesi
Analyzing the resource constrained conditions in planning construction investment
  1. Tez No: 133415
  2. Yazar: ÖMER ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP KANIT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
İş dünyasında, özellikle inşaat sektöründe gerek sermaye ve işletme maliyetlerinin yüksek olması, gerekse kaliteli ucuz ürün talep eden ekonomik bir ortamın bulunması, yöneticileri planlı çalışmaya yönlendirmiştir. Yapı üretiminde bir çok farklı imalat ve imalatlar içinde çok sayıda farklı kaynak gerekmektedir (iş gücü, makine gücü, malzeme, para vb.). Yapı projelerinin boyutları oldukça büyük ve karmaşıktır. Bu projelerin gerçekleşmesi sürecinde, kaynakların öngörüldüğü zamanda ve öngörüldüğü miktarda bulunabileceği düşünülemez. Bu bakımdan kaynak kullanımının da planlanması gerekmektedir. Bu çalışmada kısıtlı kaynak kullanımı ile proje programlama yöntemleri incelenmiş ve sezgisel yaklaşım ile çözüm yapan algoritmanın çalışma prensibi anlatılmıştır. Kullanılan algoritma öncelik kuralı prensibine göre çalışmakta ve“işlemin başlangıcından proje süresi sonuna kadar geçen süre (İBPB)”büyükten küçüğe doğru önceliği ile kullanılmaktadır. Bu algoritmanın Visual Basic dilinde bilgisayar ortamına aktarılarak programı yazılmıştır ve bu programın inşaat yatırımlarına uygulanması neticesinde gösterdiği performans incelenmiştir.Anahtar Kelimeler Proje programlama, sınırlı kaynak, sezgisel yöntemler
Özet (Çeviri)
In business world, especially in building sector, not only the high cost of capital and operating but also the existence of an economic platform demanding cheap and high quality product leads the managers to work in an organized manner. For building constructions different products are needed and for these products many different resources are needed (labor force, machinery, capital etc...). The dimensions of building projects are very huge and complex projects. It can be assumed that the resources arc to be found at the proposed amounts during the actualization of these projects. For this reason, resource usage should also be planned. In this study, project programming methods together with using limited resources arc analyzed, and the working principal of the algorithm that can produce solutions by intuitive approach is explained. The algorithm used works by the priority rule, and the priority that is from the larger to the smaller is used for“the time passed from the beginning of the process until the end of the project time (İBPB)”. This algorithm is transferred to computer platform by using Visual Basic. The performance of the program will be analyzed after its application to the construction investment. Key Words : Project Scheduling, Limited Source, Heuristic Methods