Tandiş refrakteri (MgO)-sıvı-çelik arayüzey ıslatma özelliklerinin araştırılması
An Investigation on wetting properties of tundish refractory (MgO)-molten steel interface
- Tez No: 133432
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERCAN CANDAN, Y.DOÇ.DR. KADİR KOCATEPE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
TANDİS REFRAKTERJ (MgO)-SIVI ÇELİK ARA YÜZEY ISLATMA ÖZE LLİK LERtNİN ARAŞTIRILMASI (Doktora Tezi) Yunus TÜREN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Kasım 2005 ÖZET Bu çalışmada, tandiş astar (MgO) ve sıvı çelik arasındaki ıslatılabilirlik sıvı damla metodu kullanılarak araştırılmıştır. Çalışma aşağıdaki parametreler değiştirilerek yapılmıştır:. MgO'e fiber ilaveleri (cam fiber, karbon fiber, kaya yuna, alumina fiber, kağıt fiber ve kestamit fiber). MgO'e toz ilaveleri (kil ve hematit). MgO toz boyutu. Temas sûresi. Sıcaklık. Çelik bileşimi Deneysel sonuçlar, MgO'e % l'e kadar cam fiber ilavesi ile ıslatana açısında (6) değişiklik olmazken % 2 ve üzerindeki ilavelerde ıslatma açısında belirgin bir azalmanın olduğunu göstermiştir. O'daki artış C fiber Saves! 3e başardmasıyla birlikte, kestamit fiber, kaya yünü, alumina fiber ve kağıt fiber kullanılması durumunda 6'da değişim gözlemlenmemiştir. KO ve FezO» ilavesi O'yı önemli bir şekilde azaltırken, FefeOs'un etkisi daha şiddetli olmuştur. Islatma açısı MgO11 tane boyutunun artması ile birlikte belirgin bir şekilde artmıştır. Artan temas zamanı ve sıcaklıkla birlikte ıslatma açısında dikkate değer bir azalma olmuştur. % 0,04' e kadar C içeren sıvı çeliğin 9' sı değişmezken % 0,04' ün üzerinde C içeren sıvı çeliğin 6'sında artış gözlemlenmiştir. Diğer taraftan, sıvı çelik içerisindeki Mn miktarı arttıkça ö'da azalma tespit edilmiştir. Bilim Kodu : 710 Anahtar Kelimeler : Refrakter Malzeme, Sıvı Çelik, Islatma Açısı, Katı/Sıvı Arayüzeyi Sayfa Adedi : 117 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Ercan CANDAN Yrd. Doç. Dr. Kadir KOGATEPE
Özet (Çeviri)
in AN INVESTIGATION ON WETTING PROPERTIES OF TTJNMSH REFRACTORY (MgO)-MOLTEN STEEL INTERFACE (Ph. D. Thesis) Yunus TÜREN GAZI UNIVERSITY INSTTJTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY November 2003 ABSTRACT In this study, wettability between tundish fining (MgO) and molten steel was investigated by using sessile drop method. The research, was carried out by altering the variables below;. Fiber addition to MgO (glass fiber» carbon fiber, rock wool, alumina fiber, paper fiber, castamide fiber). Powder addition to MgO (day, hematite). Particle size of MgO powder. Contact time. Temperature. Composition of steel Experimental results revealed that wetting angle (6) of sessile drop on the MgO was not altered by the addition of glass fiber up to lwt.% whereas above 2 wt% addition decreased the 0 considerably. Increase in 0 was achived by addition of C fiber, however, no change in 8 was observed by using castamide, rock wool, alumina or paper fiber. Additions of clay or FesOa powders reduced die 0 significantly, however, effect of the latter in reduction of 0 was moreIV pronounced. Wetting angle, 0, increased considerably with increasing MgO particle size. Increasing contact time and test temperature reduced the 8 notably. Wetting angle, 6, of molten steel» containing up to 0,04 wt% C, was not altered. Considerable increase in the 0 was observed as the C content exceeded the level of 0,04 wt %. On the other hand, addition of Mn also reduced the 6 considerably. Science Code : 710 Key Words : Refractory Materials, Liquid Steel, Wetting Angle Solid/Liquid Interface Page Number : 117 Adviser : Assoc Prof* Ercan CANDAN Assist Prof. Kadir KOCATEPE