Uyuz gölü alglerinin kalitatif ve kantitatif olarak incelenmesi
The Quantitative and qualitative research of the algae of Uyuz lake
  1. Tez No: 133485
  2. Yazar: İLKAY AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
UYUZ GÖLÜ ALGLERİNİN KALİTATİF VE KANTİTATİF OLARAK İNCELENMESİ ( Doktora Tezi ) İlkay AÇIKGÖZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2003 ÖZET Uyuz Gölü algleri, Nisan 1999 ve Kasım 2000 tarihleri arasında, belirlenen üç istasyonda farklı habitatlardan ( plankton, epipelon, epifiton ve epiliton ) aylık periyotlarda alınan örnekler üzerinde araştırılmıştır. Alglerin tür kompozisyonları ve yoğunluklarındaki mevsimsel değişim ortaya konulmuştur. Çalışmalar sonucunda Cyanophyta'ya ait 41, Euglenophyta'ya ait 8, Chlorophyta'ya ait 31 ve Bacillariophyta'ya ait 112 tür olmak üzere toplam 192 tür teşhis edilmiştir. Bacillariophyta ve Cyanophyta'ya ait organizmalar birbirine ters orantılı bir artış ve azalışlarla dominant olarak gözlenmişlerdir. Türlerin yayılımı ve gelişimi üzerine ışık, sıcaklık, pH ve bazı besin tuzlan ( özellikle azot ve fosfor ) önemli olmuştur. Organizma yoğunluklarında en fazla ilkbahar ve yaz aylarında artış gözlenmiştir. Genel olarak göl alkali olup, ötrofik karakterdedir. Bilim Kodu : 4010502 Anahtar Kelimeler : Uyuz Gölü, Kulu, alg, kalitatif, kantitatif Sayfa Adedi : 110 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Kazım YILDIZ
Özet (Çeviri)
THE QUANTITATIF AND QUALITATIF RESEARCH OF THE ALGAE OF UYUZ LAKE ( Ph. D. Thesis ) İlkay AÇIKGÖZ GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2003 ABSTRACT The algae of Uyuz Lake taken at three stations and from different habitats ( plankton, epipefon, epiphyton, epiiithon ) between April 1999 and November 2000 were investigated. The species compositions and seasonal variations of their abundance were examined. A total of 192 taxon were identified. Among these, 41 belong to Cyanophyta, 8 to Euglenophyta, 31 to Chlorophyta and 112 to Bacillariophyta. It was observed that members of Bacillariophyta and Cyanophyta were inversely proportional in terms of increase and decrease in dominancy. Light, temperature, pH and some nutrients ( especially nitrogen and phosphorous ) were important on the species growth and distribution. The highest increase in organizmal density was observed in spring and summer. Generally the lake is alkaline and is eutrophic in nature. Science Code Key Words Page Number Adviser 4010502 Uyuz lake, Kulu, algae, quantitatif, qualitatif 110 Prof. Dr. Kazım YILDIZ