Silis dumanı ve süperakışkanlaştırıcı katkılı lifli betonların özellikleri
Effect on properties of fiber reinforced concrete of silica fume and superplasticizer
  1. Tez No: 133484
  2. Yazar: SELİM HALİLOV
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. H. YILMAZ ARUNTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
SİLİS DUMANI VE SÜPER AKIŞKANLAŞTIRICI KATKILI LİFLİ BETONLARIN ÖZELLİKLERİ (Doktora Tezi) Selim HALİLOV GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2003 ÖZET Bu çalışmada, endüstriyel bir atık olan silis dumanı ile süper akışkanlaştırıcı bir katkının lifli beton özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla BS 25 beton sınıfına göre lifli ve lifsiz beton karışımları üretilmiştir. Deneylerde, PÇ 42,5 çimentosu ve yalnız çelik lif kullanılmış ve çelik lif oranı ile s/ç oranı 0,53 olarak sabit tutulmuştur. Beton karışımlarında silis dumanı ağırlıkça % 7,5, % 10 ve % 15 oranlarında çimento ile ikameli olarak ve süper akışkanlaştırıcı ağırlıkça % 1,0, % 1,5 ve % 2,0 oranlarında kullanılmıştır. Taze betonların fiziksel özellikleri, deneylerle belirlenmiştir. Elde edilen betonlar ile 10x10x50 cm boyutlu kiriş numuneler üretilmiş ve bu numuneler, 28, 90 ve 180 gün süreyle laboratuar ve açık hava kürüne tabi tutulmuştur. Numuneler üzerinde eğilmede çekme dayanımı, basınç dayanımı, aşınma dayanımı ve donma-çözülme dayanıklılığı deneyleri yapılmıştır. Üretilen lifli ve lifsiz betonlar, hem birbirleri ile hem de PÇ 42,5 kullanılan kontrol betonu ile karşılaştırmıştır. En yüksek basınç dayanımı, %1,5 SA katkılı ve % 10 SD ikameli lifli betonlarda elde edilmiştir.Bilim kodu : 967 Anahtar kelimeler : Lifli beton, çelik lif, silis dumanı, süper akışkanlaştırıcı Sayfa adedi : 112 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. H. Yılmaz ARUNTAŞ
Özet (Çeviri)
EFFECT ON PROPERTIES OF FIBER REINFORCED CONCRETE OF SILICA FUME AND SUPERPLASTICIZER (Ph.D. Thesis) Selim HALİLOV GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2003 ABSTRACT In this study, the effects of silica fume and superplasticizer on properties of fiber reinforced concrete were investigated. For this purpose, fiber reinforced concrete and normal concrete mixtures were produced according to C 25. In concrete mixtures, PC 42,5 cement and steel fiber were used. Steel fiber ratio and w/c ratio were kept constant. Silica fume were used as a replacement material some of the cement used in concrete. Silica fume was added to portland cement 7,5 %, 10 %, and 15 % by weight of cement. Superplasticizer in concrete mixtures was used 1,0 %, 1,5 %, 2,0 %. Physical properties of fresh concretes were determined by tests 10x10x50 cm beam specimens were produced and cured at 28, 90, and 180 days. Specimens were cured under two different conditions being standard continuous moist curing and open air curing. Compressive strength, tensile strength, abrasion strength and freeze-thaw resistance tests on hardened concrete specimens were carried out. Fiber reinforced concretes and normal concretes were compared with each other as well as with Portland cement concrete. The highest compressive strength was obtained with 1.5 % superplasticizer and with 10 % silica fume replacement fiber reinforced concretes.IV Science code : 967 Key words : Fiber reinforced concrete, Steel fiber, silica fume, superplasticizer Page number : 112 Adviser : Assoc. Prof. Dr. H. Yılmaz ARUNTAŞ