Paralel aktif güç filtresinin mikrodenetleyici ile PWM kontrolü
PWM control of parallel active power filter with microcontroller
- Tez No: 133487
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EMİN GÜVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
PARALEL AKTİF GÜÇ FİLTRESİNİN MİKRODENETLEYİCİ İLE PWM KONTROLÜ (Doktora Tezi) Ahmet ALTINTAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2003 ÖZET Günümüzde güç elektroniği elemanları içeren alıcıların geniş bir kullanım alanı bulması nedeniyle, güç sistemlerindeki harmonikler bir sorun oluşturmaktadır ve bu tip alıcıların bir çoğunun güç faktörleri de düşüktür. Geleneksel olarak bir grup bobin ve kondansatörden oluşan pasif filtreler harmoniklerin bastırılması için kullanılırken, bir grup kondansatör de güç faktörünü kompanze etmek için kullanılır. Pasif harmonik ve reaktif güç kompanzasyonu için kullanılan metotların bazı dezavantajları vardır ve oluşan problemleri tümüyle çözmede yetersizdirler. Harmonik ve reaktif güç kompanzasyonu problemlerini birlikte çözmek için güç elektroniği tekniklerine dayalı bir çok metot sunulmuştur. Bunlardan bir tanesi de aktif güç filtreleridir. Aktif güç filtreleri analog veya sayısal olarak kontrol edilebilir. Analog kontrol sistemlerinin bazı sorunları olduğu için performansları yetersizdir. Sayısal kontrol sistemlerinin performansları çok daha iyi olmasına karşın maliyetleri oldukça yüksektir. Bu çalışmada, PWM tekniği kullanılarak paralel aktif güç filtresinin mikrodenetleyici ile kontrolü gerçekleştirilmiştir. Bu tip aktif güç filtresinin ekonomik bir modeli tasarlanmış ve test edilmiştir. Bilim Kodu : 626.01.01 Anahtar Kelimeler : Aktif Güç Filtresi, Harmonik Kompanzasyonu, Enerji Kalitesi Sayfa Adedi : 122 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Mehmet Emin GÜVEN
Özet (Çeviri)
PWM CONTROL OF PARALLEL ACTIVE POWER FILTER WITH MICROCONTROLLER (Ph.D. Thesis) Ahmet ALTINTAŞ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2003 ABSTRACT Harmonics are problems in power systems that have become serious nowadays owing to the wide use of power electronics-related equipment, and the input power factor of most of these equipment is poor. A passive filter consisting of a set of inductors and capacitors is used to eliminate harmonics, and a capacitor bank is used to compensate the power factor conventionally. However, the passive harmonic and reactive power compensation methods have some disadvantages and they can not solve these problems completely. Many methods based on the technique of power electronics were proposed in order to solve the problems of harmonics and power factor correction simultaneously. One of them is active power filter. Active power filters can be controlled analogously or digitally. Since analog control systems have some drawbacks, their performances are insufficient. Although digital control systems have an excellent performance, they are very expensive. In this study, parallel active power filter has been controlled with microcontroller using PWM technique. An economic prototype of this active power filter is developed and tested. Science Code : 626.01.01 Key Words : Active Power Filter, Harmonic Compensation, Power Quality Page number : 122 Adviser : Assist. Prof. Dr. Mehmet Emin GÜVEN