Değişken yük durumunda paralel aktif güç filtresinin uyarlamalı yapay sinir ağları ile denetimi
Adaline neural networks based shunt active power filter control under varying load condition
  1. Tez No: 275806
  2. Yazar: BARAN HEKİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ABUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tezde, güç kalitesi ile ilgili problemleri gidermek için harmonik ve reaktif güç kompanzasyonu yapabilen 3-fazlı paralel aktif güç filtresi önerilmiştir. Denetim için, uyarlamalı yapay sinir ağı tabanlı referans akım çıkartımı ile PI gerilim düzenleyici birlikte kullanılmaktadır. Şebekeden çekilen harmonik akım ve reaktif güç bileşenleri paralel aktif güç filtresi tarafından kompanze edilmektedir. Akım sensörü sayısı azaltılarak gerçekleştirilen referans akım çıkartımı ve gerilim denetim çevrimi detaylı bir şekilde açıklanmaktadır. Hem benzetim hem de deneysel çalışma sonuçları sunularak önerilen denetim sisteminin etkinliği gösterilmiştir. THB analizi sonuçlarına göre benzetim ve deneysel çalışmalarda sırasıyla %4,83 ve %4,74 değerleri ile genelde kabul gören %5'lik THB sınır değerinden daha düşük sonuçlar alınarak, PAGF'nin harmonik akımları ve reaktif gücü başarıyla kompanze ettiği doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
A low cost three-phase shunt active power filter with harmonic and reactive power compensation capability for solving power quality problem is proposed. Adaline neural networks based reference current extraction with PI voltage regulation is presented for the control of the shunt active power filter. Harmonic currents reductions and reactive power compensation will both be carried out by the proposed filter. The design of the current extraction with reduced number of sensors and the voltage control loop are explained. Both simulation and experimental results are included to demonstrate the effectiveness of the proposed design scheme. According to total harmonic distortion (THD) analysis, simulation and experimental results are 4,83% and 4,74% respectively, which are lower than the generally accepted THD limit value of 5%. These results verified that shunt active power filter compensated harmonic currents and reactive power succesfully.