Sulardan borun adsorpsiyon ile uzaklaştırılması
Removal of boron from waters with adsorption
- Tez No: 133499
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
SULARDAN BORUN ADSORPSIYON İLE UZAKLAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Burcu Elçin ÇELEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2003 ÖZET Türkiye'nin dünya rezervlerinin % 64'üne sahip olduğu ve yaklaşık 200'den fazla üründe kullanılan bor ve minerallerinin en önemli kullanım alanları cam, seramik ve deterjan sanayidir. Bor; madenlerin suyla teması ve ürünlerin kullanım alanı genişliği neticesinde çeşitli şekillerde sulara karışmaktadır. Bu çalışmada dolgulu kolonlarda meşe palamudu, beyaz ve bej sepiyolit adsorbent olarak kullanılarak borun sulardan uzaklaştırılması amaçlanmıştır. Üç farklı akış hızı ve başlangıç bor konsantrasyonunun adsorbentler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Deneyler sonucunda bor, optimum şartlarda meşe palamudu, beyaz sepiyolit ve bej sepiyolit kullanılarak sırasıyla % 24,59, % 32,47 ve % 15,79 verimle uzaklaştırılmıştır. Bilim Kodu : 912 Anahtar Kelimeler : Bor, adsorpsiyon, sepiyolit, meşe palamudu Sayfa sayısı : 74 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ahmet BİÇER
Özet (Çeviri)
11 REMOVAL OF BORON FROM WATERS WITH ADSORPTION (M.Sc. Thesis) Burcu Elçin Çelen GAZİ UNIVERSITY INSTITUDE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2003 ABSTRACT The boron and its minerals that Turkey has 64 % of the world reserves has more than 200 application areas of which glass, ceramic and detergant industries are the most important. Boron, either by contacting of mines with water or resulting of wastes of wide spread application areas, mixes with water in different forms. In this study removing of boron from the waters using valoniacron, white and beige sepiolite as the adsorbents, in packed columns is aimed. The effects of three different flow rate and initial boron concentrations on adsorbents were studied. As the result of experiments, at optimum conditions, boron was removed with the yields of 24,59 %, 32,47 % ve 15,79 % by valoniacron, white sepiolite and beige sepiolite respectively. Science Code Keywords Page number Adviser 912 Boron, adsorption, sepiolite, valoniacron. 74 Prof. Dr. Ahmet BİÇER