Kayseri yöresinde satışa sunulan sütlerden aflatoksin tayini
The Determination of aflatoxin from the milk presented to be sold in Kayseri
  1. Tez No: 133500
  2. Yazar: HİKMET MAVUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN ARAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
KAYSERİ YÖRESİNDE SATIŞA SUNULAN SÜTLERDEN AFLATOKSİN TAYİNİ (Yüksek Lisans Tezi) Hikmet MAVUŞ GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MART 2003 ÖZET Mikotoksinler çeşitli gıda ürünlerinde oluşturulan küf metabolitleri olup, bunların alınması hastalık ve ölümlere neden olabilmektedir.Sağlık açısından önemli sorunlar oluşturan ve bu nedenle en fazla araştırma yapılan mikotoksinler aflatoksindir. Hayvanlar tarafından aflatoksin Bı şeklinde alınan aflatoksinler karaciğer ve kas dokularında metabolize olarak aflatoksin Mı halini almakta ve sütler ile dışarı atılmaktadır. Bu çalışmanın amacı Kayseri'de satışa sunulan sütlerdeki aflatoksin miktarlarını belirlemektir. Kayseri'deki Germir, Cırgalan, Horsana ve Salur köylerinden toplam 90 süt örneği toplanmıştır.Süt örneklerindeki aflatoksin miktarı ELISA yöntemi ile belirlenmiştir.Örneklerde %70 oranında Türkiye'deki limit sınırlarının (50ppt) üzerinde aflatoksin kontaminasyonu tespit edildi. Sonuç olarak Kayseri yöresindeki sütlerde aflatoksin miktarının yüksek oranlarda bulunması, farklı bölgelerde ve pastörize sütlerde daha fazla araştırmanın yapılmasını gerektirmektedir. Bilim Kodu 401.01.04 Anahtar Kelimeler Aflatoksin, süt, mikotoksin Sayfa Adedi : 57 Tez Yöneticisi Doç. Dr. Güven URAZ Doç. Dr. Nedret KOÇ
Özet (Çeviri)
THE DETERMINATION OF AFLATOXIN FROM THE MILK PRESENTED TO BE SOLD IN KAYSERİ (M.Sc.Thesis) Hikmet MAVUŞ GAZİ UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY MARCH 2003 ABSTRACT Mycotoxins are the mould metabolites which are formed in various food products and cause illness and death.The most investigates type of mycotoxins are aflatoxins that make important problems for healt. The aflatoxin Bi in the food taken by the animals is metabolized in the liver and muscle issue of animals and it is formed as aflatoxin Mi in the milk of the animals, aim of this investigation is determination the amount of aflatoxin in the milk sold in Kayseri. For this investigation there were 90 milk samples obtained from the villages Germir, Cirgalan, Horsana and Salur in Kayseri. The amount of aflatoxin in the milk samples were determined by using ELISA method.The obtained aflatoxin contamination in the samples are %70 higher than the limit in Turkey (50 ppt.) As a result of the determination of high amount of aflatoxin in the milk samples in Kayseri requires more investigation which should be made on pasteurized milk samples in many other regions in Turkey. Science Code Key Words Page number Adviser 401.01.04 Aflatoxin, milk, mycotoxin 57 Doç. Dr. Güven URAZ Doç. Dr. Nedret KOÇ