Seramikte bilgisayar destekli tasarım ve üretim kullanılması ve sektöre yansımaları
Cumputer aided design in ceramics and using in manufacturing and reflections to sector
- Tez No: 133512
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Endüstriyel Seramik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Bilgisayar teknolojisi 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren büyük bir hızla gelişti. Buna bağlı olarak Bilgisayar Destekli Tasarım ve Bilgisayar Destekli Üretim yıllar içinde büyük gelişme gösterdi.Kısaca CAD/CAM olarak belirtebileceğimiz bu süreç, tasarım ve üretimin son noktasıdır. Yıllarca teknik resimler kağıda çizildi.Modeller elle işlendi.Bundan dolayı seramik modelin tasarım ve üretimi uzun sürmekteydi.CAD/CAM sayesinde hem süre kısaldı, hem de hatasız model yaratılmaya başlandı. Bir model ne kadar ileri yöntemlerle tasarlanırsa tasarlansın,bazı parametrelerin bir araya getirilmesi gerekmektedir.Bu parametreler dikkate alınmadan yapılan tasarım işletme açısından kötü neticeler doğuracaktır.Üreticinin ve tüketicinin memnun olması; konsept seçiminden standartlara,pazar eğilimlerinden kültürel faktörlere kadar birçok parametrenin bir arada olmasıyla elde edilir. CAD/C AM' i oluşturan makineler ve yazılımlar çeşitlilik göstermektedir.CAD'de kullanım alanlarına göre birçok yazılım bulunmaktadır.Farklı yeteneklerde ve fiyatlarda yazılımlar bulunmaktadır.Önemli olan kullanım amacına uyabilecek yazılım seçimidir.CAM'de ise CNC ağırlıkla kullanılmaktadır. Matkaptan lazere kadar birçok parça takılabilir.Büyük çaptaki uygulamalar için idealdir.RP teknolojisi ise küçük çaptaki prototiplerin yapımında kullanılmaktadır. Mamulün üzerinden alçı kalıp alınabildiği için seramik sektörü için idealdir.Bardaktan heykele kadar pek çok objeyi hatasız üretir. VAyrıca yazılımların üzerinde çalıştıkları bilgisayarlar,yazıcılar vb., tasanm-üretim kavramının bir parçasıdır. Bu teknolojiler kusursuz olduktan kadar pahalıdır.Bu sebeple ve tasarıma fazla önem verilnıenıesi,ülkemizde bu teknolojilerin yaygınlaşmasını engellemiştir. ANAHTAR KELİMELER: CAD/CAM,Seramik,Tasanm,Teknoloji. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Computer technology advanced considerably within the second half of 20th century. It was in this time span that Computer Aided Design and Computer Aided Manufacturing also exhibited marked improvement. This trend, which we will shortly refer to as CAD/CAM, is the final era in design and production. Technical diagrams were drawn, and models designed, manually for years, leading to very long design and production runs for ceramic models. This time period was shortened and the models were made more accurate with CAD/CAM. A model, irrespective of the sophisticated methodology utilized in its design, is an aggregate of certain parameters. Neglect in adhering to these parameters during the design process will lead to poor results for organizations. Concept choice, standards, market tendencies and cultural factors are a set of parameters leading in aggregate to satisfied manufacturers and consumers. Various hardware and software, with differing capabilities and prices are utilized in CAD/CAM. Hence, the right instrument should be selected for the intended application. CNC is utilized heavily in CAM and may incorporate a wide range of instruments such as drill and laser. It is ideal for larger scale applications. RP, on the other hand, is ideal for the production of smaller-sized prototypes. The fact that it enables gypsum mould to be detached from the end-product makes this tool ideal for VIIceramic applications. It is used to flawlessly manufacture a wide variety of articles ranging from glasses to monuments. Hardware running on software, such as computers and printers, are also an integral part of design and production. These technologies are precise, yet rather expensive. This latter factor, coupled by the fact that design is regarded to be of secondary importance, constricted their use in Turkey. KEYWORDS : CAD/C AM,Ceramic,Design,Technology. VIII