Hisersan A.Ş. artıklarından kaolen kazanma olanaklarının araştırılması
  1. Tez No: 2470
  2. Yazar: SABİHA ÖNÇEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
özeh Bu çalışmada Seramik ve Kağıt sanayiinin hammaddelerinden olan Kaolenin- yatakları, oluşumu kullanım alanları belirtilmiş ve Şisersan P,.Ş. de artık olarak atılan malzemenin zenginleştirilirle olanakları çeşitli yöntemler tatbik edilerek araştırılmıştır. Tesisten alman artıklardan kaolenin kazanılması için yapılan araştırmalarda "boyuta göre sınıflandırma /. ile zenginleştirme ve flotasyon ile zenginleştirme yöntemleri uygulanmıştır. 1- Boyuta gere sınıflandırma çalışmalarında, önce numune hiç bir boyut küçültme işlemine tabii tutulmadan, daha sonra öğütme işlemi uygulayarak sınıflandırma (eleme ve dekantasyon yön temiyle)' yapılmış ancak bu boyut aralıklarında bir zenginleşme görülmemiştir. Hidrosiklonla yapılan ayırma işleminde de hassas bir ayırma olmamış ve olumlu bir sonuç alınamamıştır. 2- Flotasyon ile zenginleştirme deneylerinde 0.105 ?'?mm altına öğütülmüş cevher kullanılmış, asit ortamda (pH=3»0) Flotigem PA kollektörü kullanılarak $40 katı oranında kaolen yüz durulmuş tür. $82.20 AlpCL verimiyle $23-7 P-I^O-, tenor içeren kaolen konsantresi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the s work, occurrence, using areas of kaolinite, Toeing one of the most important c32u.de materials of seramie-paper industry have "been reviewed. And the benefication possibilities of Bisersan A.Ş. mineral processing plant's tailings have been seeked by means of various kind of concentration methods. Flotation, sieving according to size, and both grinding and sieving according to size methods have been used to obtain kaoli nite from guar t z 1- Benefication experiments due to both sieving and grinding end sieving methods were unseccessful. A number of experiment have been carried cut by means of hydrocyclone in hope to obtain desireable material to be used in the industry, but the results obtained were unsecoessful. 2- In the flotation experiments, material was ground under 105 microns and flotation experiments, have. been accomplished under Hie conditions of pH=3.0, soli*, concentration : 40 $, the collector used in the experiments was Flotigom PA;, amine- with s concentration of 500 gr/ton and kaolinite was floated, with a recovery of 82.20 fo AlgO, and a grade of 23. T # Al 0.