Çalışanların yeni teknolojilere yaklaşımları ile iş tatmini arasındaki ilişkiler
Relationship between the working peoples approaches to the new technologies and job satisfaction
  1. Tez No: 133603
  2. Yazar: ZEYNEP KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REFİKA BAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
GENEL BİLGİLER İsim ve Soyadı Anabilim Dalı Programı Tez Danışmam Tez Türü ve Tarihi Anahtar Kelimeler : Zeynep Kaya : İşletme : Yönetim & Organizasyon : Yrd. Doç. Dr. Refika Bakoğlu : Yüksek Lisans - Kasım 2003 : Değişim, Yeni Teknolojiler, İş Tatmini ÖZET ÇALIŞANLARIN YENİ TEKNOLOJİLERE YAKLAŞIMLARI İLE İŞ TATMİNİ ARASINDAKİ İLİŞKİ Son yıllarda, artan rekabet koşulları, küreselleşme, eğitim düzeyinin yükselmesi, beklentilerin artması ve farklı olma isteğiyle beraber toplumsal değişimler artmaktadır. Bu değişimler, bir yandan değişimin aktörleri ve diğer yandan değişimin öncüleri olmaları nedeniyle, bireyler için olduğu kadar toplumda önemli bir yeri olan işletmeler için de özel bir önem taşımaktadır. İşletmeler, yaşamlarını sürdürebilmek için, sürekli olarak değişime ayak uydurup, kendilerini bu değişimler karşısında yenilemek, hatta değişimlerin öncülüğünü yapmak zorundadırlar. Bu çalışmada, çalışanların yeni teknolojilere yaklaşımları ile iş tatmini arasındaki ilişki ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu çalışma, çalışanların yeni teknolojilere yaklaşımları ve iş tatmini arasındaki ilişkinin, çalışanların cinsiyetleri, çalışma yılları, eğitim durumları, pozisyonları ve çalıştıkları bölümleri etkenleri ile ilişkili olabileceğine yönelik veriler sunmaktadır. Ayrıca bu çalışmanın sonucu olarak, çalışanların yeni teknolojilere yaklaşımları ile iş tatmininin bazı açılardan sınırlı düzeyde ilişkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGE Name and Surname : Zeynep Kaya Field : Business Programme : Management & Organization Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Refika Bakoğlu Degree Awarded and Date : Master - November 2003 Keywords : Change, New Technologies, Job Satisfaction ABSTRACT RELATIONSHIP BETWEEN THE WORKING PEOPLE'S APPROACHES TO THE NEW TECHNOLOGIES AND JOB SATISFACTION In the recent years, increasing competitive requirements, globalization, increasing level of education, growing expectaions and eagerness to become different causes increase in soaologicall changes. This kind of changes are very important for the individuals and as well asfpr the companies due the reason that they are the leaders and actors of these changes. In order to survive in the market companies always have to adopt themselves and they have to renew their work style and also most of these companies have to be the leaders of changes. This thesis tries to show the relationship between the working people 's approaches to the new technologies and Job satisfaction. This study points out that relationship between the working people's approaches to the new technologies and job satisfaction may depend on the different factors like the ages, experiences, educational level, and work positions of working people. As a result of this study it also shows that working people 's approaches to the new technologies and job stasfaction have some restricted level of relationship.