Türk tarım işletmelerinde tahmini maliyet muhasebesi sisteminin kurulması ve bir yönetim kontrol aracı olarak kullanılması
- Tez No: 13364
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
ÖZET Tarım işletmesi, ekonomik bir sonuç elde edilmesi için çalışan, üretim faktörlerinin müteşebbis tarafından sevk ve i dare edildiği yerdir. Tarım işi etme sinde ki üretim faktörleri; toprak, emek ve sermayedir. Bunlara ilaveten, iklim, piyasa koşulları ve kredi ler de sayılabilir. Tarım işletmeleri için muhasebe çok önemlidir. Tarım iş letmecisi, faaliyet sonuçlarını görmek ve geleceğe güvenle bak mak ister, tşte bu nedenle, tarım işletmelerinde tahmini bir maliyet muhasebesi sistemine ihtiyaç vardır. Tarım işletmelerinde bugüne kadar herhangi bir maliyet muhasebesi sistemi kurulmamıştır. Bu nedenle çalışmamızda bu konu ele alınmıştır. Tarım işletmelerinde maliyet unsurları; 1- Direkt hammadde (tohum, süt v. b.), 2- Direkt işçilik (insan gücü, makina gücü, hayvan gücü), 3- Genel üretim giderleri (endirekt hammadde, işletme mal zemesi, endirekt işçilikler ve öteki genel üretim giderleri). Tarım işletmeleri tahmini maliyet muhasebesi sisteminde, belgelere, kayıtlara, sistemi yürütecek organizasyona ve bütçe lere ihtiyaç vardır. Dönem sonunda tahmini ve fiili maliyetlerin karşılaştı bilmesi sonucunda sapmalar oluşur. Bu sapmalar, dönem kârı ve zararı hesabına devredilerek kapatılır. Sonuçta, tarım işletmesinde oluşan maliyetler ile bu maliyetlere katlanmanın sonucunda kâr veya zarar meydana gelir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Agriculture administration is a place where production factors are working for the economic results whic are managed by- enterprisers. Production factors in agrioulture are soil, capital, la bour. In addition to these the following things are also consi dered as production factors; these are climate, credits and cur rent price. Accouting is very important for agriculture administira tion. Agriculture administirator wants to see the results of the works (the results of harvest and etc.) for his future. For that reason in agriculture administiration it is needed a supposing cost accounting. Up to date in agriculture administiration a cost accounting system is not established so I would like to interest in this sub ject (cost accounting). Cost accounting component in agriculture administiration; 1- Direct raw metarial (sow, milk etc.), 2- Indirect labour (human power, machine power, animal power), 3- General production expense (indirect raw metarial, administiration elements, indirect labours and others general production expense). In agriculture administiration supposing cost accounting system there is a need documents, records, budget and organisation for the continuity of the system. At the end of the term, we can see difference at the reault of supposing expense comparing. These differences could be lost with the term profit. As a consequence profit or not takes place with the costi that consist in agriculture administiration.