Türkiye'de kar dağıtım politikasının şirket değerine etkisi ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na kayıtlı şirketler üzerinde bir değerlendirme
- Tez No: 13363
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Anonim şirketlerde her yıl önemli karar aşamalarından birisi kâr dağıtım politikasının belirlenmesidir. Çünkü verile cek karar anonim şirketin finansal yapısını, yeni yatırım plan larını, ortakların servetlerini ve hepsinden önemlisi şirketin piyasa değerini etkileyecektir. Anonim şirketler açısından fi nansal amaç şirketin piyasa değerini dolayısıyla ortakların servetlerini arttırmaktır. Bu açıdan anonim şirketlerde kâr da ğıtım politikasının bu amacı gerçekleştirmede önemli oldtuğu açıktır. Bu çalışmada kar dağıtım politikasının hisse senetleri fiyatlarını dolayısıyla şirket değerini etkilediği ileri sürül mekte ve yatırımcıların kâr dağıtım politikasına verdikleri önem incelenmeye çalışılmaktadır. Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kâr dağıtım politikasıyla ilgili olarak sırasıyla kavramlar, kâr dağıtım politikasının önemi, çeşitleri, bu politikayı et kileyen faktörler ve kâr dağıtımında kullanılabilecek finansal kaynaklar incelenmeye çalışılmaktadır. îkinci bölümde kâr dağıtım politikasının anonim şirketin piyasa değerine etkisi incelenmektedir. Burada, kar dağıtım.. politikasıyla ilgili görüşler, bu görüşlerin Türkiye açısından değerlendirilmesi, kâr dağıtım politikası çeşitlerinin ve kâr dağıtımında kullanılabilecek finansal kaynakların hisse senet leri değerine etkisi incelenmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Every year, one of the important stages of decisions is to determine dividend policy at jioint-stock companies. That is why the decision -which will be made will affect the finan cial state of joint-stock company, the plans of new invest ments, the fortunes of shareholders, and- the most important one of these- the market value of a joint-stock company. From this point of view, in joint-stock companies the financial aim is to increase the market value of the joint-stock company consequently fortunes of the shareholders. At this point it is clear that the dividend policy is important to make that aim true. In this study it has been put forward that the dividend policy has been affected on common stock prices, consequently the market value of the joint-stock company and has been tried to examine the importance that investors have attached to. The study has been formed in two parts. In the first part as connected with dividend policy in order it has been tried to examine the conceptions, the importance of the divi dend policy, its kinds, factories that have affected that policy and financial resources that will be able to be used in dividend. In the second part the effect on the market value of the joint-stock company of the dividend policy has been stu died. Here, the viewpoints as related in the dividend policy, evaluation in point of view Turkey of these viewpoints, the effect on common stocks values kinds of dividend policy and financial resources that will be able to be used in dividend have been tried to examine.