Risk analysis and management in textile companies having exchange rate risk
Kur riski taşıyan tekstil şirketlerinde risk analizi ve yönetimi
  1. Tez No: 133650
  2. Yazar: EMİNE NURCİHAN BİTKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKSAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET KUR RİSKİ TAŞIYAN TEKSTİL ŞİRKETLERİNDE RİSK ANALİZİ VE YÖNETİMİ Risk yönetimi, herhangi bir aktivite, fonksiyon ve işlemle ilgili belirleyici, analiz edici, uygulayacı, çalıştırıcı ve riskler arasında ilişki kurucu, dönem uygulamalı mantıklı ve sistematik bir metoddur; ve aynı zamanda şirketlerin zararlarım minimize edip, fırsatlarını maksimize etmeye yönelik bir sistemdir. Riskler aktivitelerin içindeki önemli bölümler olup, işlem süresince düzgün bir şekilde yönetilmeleri gerekir. ihracat yapan tekstil şirketleri farklı döviz kurlarım kullanmak zorundadırlar. Farklı ülkelerle farklı miktarlara ihrcat yaptıkları için dönemsel olarak büyük miktarlarda farklı dövizde kalabilirler. Türkiye'de kurdaki dalgalanmaların etkisiyle, sık sık zarar etme riskiyle karşılaşırlar. Büyük kayıpları engellemek için, departman yöneticileri kur riskini sistematik bir şekilde belirlemeli, analiz etmeli ve etkisini azaltmak için gereken çalışmaları gerçekleştirmeliler. Bundan dolayı, dinamik ve rekabet ortamının yüksek olduğu bir ortamda varlığım devam ettirmeye çalışan firmalar, risk analizi ve yönetimini kullanarak oluşacak tehlikelere karşı önlemler almalıdırlar. Başlangıç olarak yapılması gereken, Türk tekstil firmalarında risk yönetimi kullanılma seviyesinin belirlenmesidir. Firmalardan VAR tekniklerini uygulayarak zararı saptayabilmek için gerekli veriler alındıktan sonra sektördeki risk yönetimi kullanımının düzeyi saptanmıştır. Şirketlerin sektördeki ve ihracat pazarındaki pozisyonları incelenerek, onların sektördeki pozisyonları saptanmıştır. Varyans-kovaryans metodu ve Monte Carlo simulasyonu uygulanarak, hesaplamanın kolay yapılabilmesi için Excelde bir program hazırlandı. Bu aktivitelere özgü risklerin bağımsız olarak belirlenmesine ve daha gerçekçi bir tahminin yapılmasına yardımcı olmuştur. Risklerin belirlenmesi ve simulasyona dahil etmek için olasılıklarının belirlenmesi sonucunda şirketin bir yıl içinde elde edebileceği maksimum risk hesaplanmışta.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RISK ANALYSIS AND MANAGEMENT IN TEXTILE COMPANIES HAVING EXCHANGE RATE RISK Risk Management is the term applied to a logical and systematic method of establishing a context, identifying, analyzing, evaluating, treating, monitoring and communicating risks associated with any activity, function or process in a way that will enable organizations to minimize losses and maximize opportunities. Risks are important parts of most activities and need to be managed properly through the level of process. Textile companies, while exporting are using different types of foreign exchanges. They are keeping big amounts of different foreign exchanges, while making export to different countries. In Turkey because of floats in foreign exchange, they are confronted with risk of dangerous loss. To prevent this big loss, exchange risks are systematically identified, analyzed and mitigated by department managers. From this point of view, companies surviving in a dynamic and challenging environment should take preventions against threats through risk management and analysis. '*w- TwK$FM&&mcTt*a Assessing the levels of risk management in Turkish textile companies is the first part of the research. After taking the data from the companies, by implementing calculation of VAR approaches, I found out the level of risk management in the sector. To examine the companies positions' one by one, I got their effects in all the sector. Variance- Covariance approach and Monte Carlo Simulation and a new calculation program in Excel is developed to make this calculation easily. A new approach is applied in the simulation by calculating the risks activity-based. This helps to discover the specific risks for the activities independently and makes the estimation more realistic. Identification and assignment of probabilities for the simulation is reached me the maximum loss for the company which takes within a year. Istanbul, 2003 E. Nurcihan BİTKİN iv