Bilgisayar destekli öğretim ve öğretmen eğitimi
- Tez No: 13366
- Danışmanlar: DOÇ.DR. DURSUN GÖKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
DZET“Bilgisayar Destekli Öğretim ve Öğretmen Eğitimi”konulu bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bilgisayar ile ilgili tanıtıcı bilgiler, bil gisayarın ne olduğu, tarihi gelişimi, sistemin temel elemanları ve bilgi işlem sistemleri yer almaktadır. İkinci bölümde bilgisayarın eğitimde kullanılması, eğitsel yararları ve sınırlılıkları, bilgisayara dayalı eğitim-öğretim uygu lamaları ve bu uygulamalardan Bilgisayar Destekli Öğretim ayrıntılı alarak verilmiştir. Üçüncü bölümde ise, Bilgisayar Destekli Öğretim 'de öğretmen lerin yazılım kullanımı için hizmet-içi öğretim programı hazırlama modeli yer almaktadır. Öğretmenlerin yazılım kullanımı için öncelikle bilgisayarı tanıması ve kullanabilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, halen çalış makta olan öğretmenleri bilgisayar destekli öğretimde görev alabilecek yeterliliklerden, bilgisayarı tanıma ve kullanma yeterliliğine sahip kılacak bir hizmet içi eğitim programının, nasıl hazırlanabileceği model leştirilmektedir. Çalışma kaynaklara dayalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This studying on Computer Aided Education and Teacher Education on it consists of three parts. The first part includes introduction to computer, what the computer is, historical development, main component of the system and system of the information processes. At the second part, using of computer in education, educational advantages and limitation, aplication Df education based on computer and computer aided education as detail have been given. In service training programme developing model for using of software of teachers in computer aided education have been related at the third part. First of all, teachers have to know and use computer for using of software. In this studing, how to develop an inservice training programme which provides from competence of existing teachers on computer aided education to competence of recognatian and using of computer are designed. The studing is based on origins.