Bilgisayar destekli çevre eğitiminin öğretmen adaylarının madde döngüleri konusundaki başarılarına etkisi
The effect of computer assisted environmental instructon on pre-service science teachers? achievement on matter cycle
  1. Tez No: 218938
  2. Yazar: AHMET GÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Etkin bir çevre eğitimi oluşturmak amacıyla başlanan bu çalışmada bilgisayar destekli çevre eğitimi ile geleneksel yöntemin, öğrencilerin akademik başarıları ve çevreye olan tutumları üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla öğrencilere başarı testi, çevre tutum ölçeği ve eğitim değerlendirmesiyle ilgili açık uçlu sorular yöneltilmiştir.Deneysel nitelikli bu araştırmada, deney ve kontrol gruplu öntest-sontest modeli uygulanmıştır. Araştırma Gazi Üniversitesi Fen Bilgisi Eğitimi 2. sınıfta öğrenim gören 71 öğretmen adayıyla gerçekleştirilmiştir.Yapılan istatistiksel analizler sonucunda; bilgisayar destekli öğretim yönteminin geleneksel yönteme göre öğrencilerin akademik başarıları açısından daha etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin çevre tutumları arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Son olarak, sorulan açık uçlu sorularla öğretmen adaylarının iki farklı yöntemi kıyaslayan görüşleri elde edilmeye çalışılmış, sonuçlar nicel ve nitel olarak aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to compare the effect of computer assisted instruction and traditional teaching on students? achievement and attitude towards environment. For this reason, the achievement test, the environment attitude scale and open-ended questions was implemented to students.In this study which is experimental design was conducted pre-test and post-test with experiment and control groups. The study was conducted with 71 pre-service science teachers who have been studying in second year of the science education program.According to statistical analaysis of data, it was found that students in experimental groups? achievement scores were higher than achievement scores of students in controıl group. On the other hand, there was no statistically significant differences between students? attitudes towards environment. Consequently, pre-service science teeachers? ideas about comparision of both methods were gathered and analysed by quantitative and qualitative methods.