Mali analizin ticari işletmelerin nakit planlamasındaki rolü ve bir uygulama -Yavuz İş Mak.Yedek Parça San.Tic.A.Ş.-
- Tez No: 13379
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
İRAŞTrBMANDJ ÖZETİ İşletmelerde yönetim fonksiyonlarından tiride faaliyetlerin plan- lanmasıdır. Ticaret işletmelerinde planlama türlerinden nakit planlaması önemli bir yere sahiptir. ; Nakit planlamasından beklenen faydalar ise an cak planlamanın işletmenin durumuna -uygun olarak gerçekçi "bir şekilde ha sırlanması ile sağlanabilir. Bu nedenle nakit planlaması yapılırken iş letmenin nakit durumunun bilinmesi gerekir. Nakit durumunun sağlıklı bir şekilde belirlenmesi ise muhasebe sisteminin, istenilen bilgileri doğru olarak Terebilmesine bağlıdır. Muhasebe sisteminden bu bilgiler istenilen şekilde elde edilip mali tablolara aktarıldıktan senra anoak, nakit duru munu, belirlemek için mali analisden yararlanarak nakit durumu anal isleri yapılabilir. Bizde araştırmamasın birinci bölümünde gürenilir bilgilerin sağ lanması açısmdan muhasebe sistemini ele aldık. İkinoi bölümde ise mali analizden yararlanarak yapılan nakit durumu analizlerini inoeledik. Son raki bölümde de nakit planlamasının yapılmasını açıklamaya çalıştık. İlk üç bölümde incelemeye çalıştığımı» konulardan yararlanarak son bölümde ise i bir ticaret işletmesinde yaptığımı» uygulamaya j&e Terdik. ı Bu araştırmayı yapmaktaki amaouaıı, ticaret işletmelerinin karşı laştıkları nakit sorunlarına, nakit planlamasının etkili bir şekilde yapıl masını sağlayarak, çözüm bulmaya çalışmaktı.
Özet (Çeviri)
Hening the aotivities is ene mî the management in the company/. Cash planing, whic is a kind of planing, is msry important in trade companies. To determine the perfect cash situation is due to he supplied real data by the accounting s ys t em. Cash situation analysises can he done by getting' advantages out of financial analysise te determine cash situation only after transfering the data wish was supplied by aocenoy system as desired to finanoial tableau. Is studied the accountancy system to supply the perfect information tm tho first part ef the search. We studied the accountancy system te sup ply the perfect infermatien in the first part of the search. We studied cash situation analysise wich was done by getting advantages out of financial : analysise in the second part. We tired te explain to do the cash planing in the following part. The application, which wer.odd in a trade company by getting advantages out ef the subjects which we tried to studied in last threes sections, was explained in the last section. Our aiw to do this study is, to try to find solution by doing effec tual cash planning for cash problems which trade campanies way have.