Üsküdarlı Sırri hayatı, eserleri, edebi kişiliği Divan'ı (tenkitli metin-inceleme) ve Şerhu Medhi'n-Nebi
- Tez No: 133837
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKERİM ABDULKADİROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 486
Özet
Tezimizin konusu, XVII. yüzyılda yaşamış olan Üsküdarlı Sırrî'nin hayatı, eserleri ve edebî kişiliği ile“Divan”ı ve“Şerhu Medhi'n-Nebî”eserlerinin transkiripsiyonlu metnini oluşturmaktadır. Sırrî hakkında kaynaklarda verilen bilgiler son derece kısıtlıdır. Bilgilere göre Üsküdar'da doğmuş olup asıl adı İbrahim Sırrî'dir. maliye kâtipliği, tarihçilik gibi görevlerde bulunmuş ve 1111/1699 yılında Girit defterdarı iken vefat etmiştir. Sırrî'nin yukarıda adı geçen“Divan”,“Şerhu Medhi'n-Nebî”eserlerinden başka“Târih-i Sultân Mustafa-yı Sânî”ve“Hikâye-i Garîbü'l- Âsâr”adlı eserleri de vardır. Çalışmamızın konusunu oluşturan Üsküdarlı Sırrî'nin Divan'inda 17 kaside, 118 gazel, 6 kıt' a, 1 mesnevi, 5 muamma, 8 rubai yer almaktadır. Bu çalışmamız, girişten başka, üç bölümden oluşmuştur. I. Bölümde Üsküdarlı Sırrî'nin hayatı, eserleri ve edebî kişiliği hakkında ayrıntılı bilgiler verilmiş;“Sebk-i Hindî”üslûbu üzerinde durulmuştur. ILBölümde Divan'ın tahlili, in. Bölümde de adı geçen iki eserin tenkitli metinlerine ayrılmıştır. O, lirik şiirleriyle ihmal edilmemesi gereken şâirlerden birisidir.
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis is Üsküdarlı Sırrî who lived during the XVII th century. Our thesis not only contains Üsküdarlı Sırrî's life but also his Works as a man of letters, with transcriptional collection of his classical poems. The information in the literature sources about Sırrî is considerably limited. On the other hand, the restricted information is as follows: He was born is in Üsküdar/İstanbul. His real name was Ibrahim Sırrî. He started to work as an official at“maliye kalemi”,“tarihçi”department. He died in 1111/1699 while he was stil the member of“Girid Defterdarı”department. This work consists of three chapters. İn the first chapter; his life, his literary personality and his Works are avaluated in the light of new information and documents particularly, Sebk-i Hindî has been gone though in order to fix its place in the literary history. The second chapter forms a textual unity consisting of the poems. According to this in Sırrî's Divan, which maintains the subject of this work, there are: 17“kaside”, 118“gazel”, 6“kıt'a”, 1“mesnevi”, 5“muamma”, 8“rubai”. Thus, he was a poet who shouldn't be neglected. 450