Orta Doğudaki kitle imha silahları, silahların kontrolü ve Türkiye
- Tez No: 133852
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN METİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 326
Özet
307 ÖZET Kitle İmha Silahlan denilince, nükleer, biyolojik ve kimyasal silahlarla, bunları atma vasıtalarını kapsadığını görmekteyiz. Bu silahlardan nükleer silahların elde edilmesi ve kullanılması için ileri teknoloji ve altyapının bulunması gerekmektedir. Kimyasal ve biyolojik silahların üretimi ise, nispeten daha kolay ve ucuzdur. Bu nedenle,“ kimyasal ve biyolojik silahlar fakir ülkelerin atom bombası olarak”nitelendirilmektedir. Uzun süren harpler ve Batı'nın ambargoları nedeniyle ekonomileri çöken ve konvansiyonel kuvvetlerini modernize ederek, gerek birbirleri ile gerekse ABD ve müttefikleri ile stratejik kuvvet dengelerinin sağlanması imkanından yoksun olan Iran ve Irak, kitle imha silahlarına sahip olarak, bu açıklarını kapatmak istemektedirler. Eski Sovyetler Birliği'nden yakın destek gören Suriye ise, hem ekonomik yetersizliğinden dolayı, hem de Batı ile olan olumsuz ilişkileri nedeniyle, özellikle balistik füze ve kimyasal silahlara sahip olarak açığını kapatmak istemektedir. Nükleer silahlara sahip olan ve varlığı tehlikeye düştüğünde her türlü şart ve zamanda bu silahları kullanacağını ilan eden ve modern konvansiyonel silahlar açısından da bölgede ezici üstünlüğü bulunan israil'in ABD ve Batı Dünya'sından tolerans görmesi, Ortadoğu'daki Arap ülkelerini buna karşı tedbir almaya zorladığı görülmektedir. Bu tedbirler Iran ve Irak tarafından başta nükleer silahlarla, diğer ülkeler tarafından ise, fakir ülkelerin atom bombası olan kimyasal ve biyolojik silahlarla asimetrik olarak sağlanmaya çalışılmaktadır. Mısır ve Suudi Arabistan'ın ABD ile olan yakın ilişkileri bu ülkeleri nükleer silahlardan uzak tutmaktadır. Ancak bu ülkelerde israil tehdidine karşı kimyasal ve biyolojik silahlanmaya meyillidir. Kitle imha silahlarının yayılmasını önlemeye yönelik uluslararası ve bölgesel rejimler incelendiğinde Ortadoğu ülkelerinin taraf olmakta pek fazla308 istekli olmadığı rahatlıkla görülebilir. Bunun temel nedeni olarak, bu rejimlerin uyulmasına yönelik yaptırım mekanizmalarının yeterli olmadığı kolaylıkla belirlenebilir. Örneğin, uygulanmakta olan çifte standartlar bölge ülkeleri üzerinde menfi etki yaratmaktadır. İsrail'in NPT'i imzalamaya yanaşmayarak, nükleer silahları geliştirmeye devam etmesi, buna karşılık Iran ve Irak'a ambargo uygulanması gibi. Ortadoğu'da KİS'lere sahip olan ülkelerin bunları, stratejik caydırma, prestij sağlama ve gözdağı unsuru olarak kullanma arzusunda oldukları değerlendirilmektedir. Ancak, özellikle Iran ve Irak'ın geçmişte bölge içinde ABD ile olan çatışmaları nedeniyle, bu ülkeye ve müttefiklerine karşı koz olarak KİS'lere sahip olmak istedikleri sonucuna ulaşılabilir. Suriye, iran ve Irak ile uzun sınırları olan ve balistik füzelerin tehdidi altında bulunan Türkiye'nin alması gereken tedbirlerin neler olduğunun ciddi bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Konvansiyonel silahların modernleştirilmesinde büyük harcamalar yapan Türkiye'nin güçlü Hava Kuvvetleri, taarruz helikopter filoları ve zırhlı birliklerinin yeteri kadar caydırıcı olabileceği değerlendirilmektedir. Bunun yanında, İsrail, Lübnan, Mısır ve ABD ile kurulacak savunma işbirliği ve istihbarat ağı ile bölge yakından kontrol altına alınabilir. Türkiye nükleer, biyolojik ve kimyasal silahların yayılmasına karşı global ve bölgesel her türlü rejimi desteklemesine rağmen, füzelere karşı savunma sistemlerini geliştirmeli ve hatta kuruz füzelerini üretim yeteneğine sahip olacak teknolojik altyapıyı tesis etmelidir.
Özet (Çeviri)
309 SUMMARY Weapons of mass destruction include nuclear, biological and chemical weapons and delivery systems as well. To have and use nuclear weapons requires high technology and infrastructure. As compared to nuclear weapons, the production of biological and chemical weapons is relatively easier and cheaper. For that reason,“Chemical and biological weapons are considered as the atomic bomb of the poor countries.”As their economies collapsed due to long-lasting wars and embargo imposed by western countries, Iran and Iraq are in failure for keeping strategically force balance both between each other and with the USA and its allies through modernizing conventional forces and so tend to compensate their weakness through possessing weapons of mass destruction. As for Syria, supported by the old Soviet Union, intend to compensate its insufficiency resulting from the lack of relations with the West and economical collapse by possessing particularly ballistic missiles and chemical weapons. Israel has nuclear weapons and has declared that in every case threaten its existence, these weapons will be used and the overlooking behavior of the western countries and the USA toward this declaration enforces Arabian countries to take some counter measures. As counter measure, Iraq and Iran are trying to proliferate mainly nuclear weapons and other Arab countries, asymmetrically trying to have chemical and biological weapons known as the atomic bomb for the poor countries. The close relationship of Egypt and Saudi Arabia with the USA keeps away them from nuclear weapons. But these countries are also inclined to have biological and chemical weapons towards the threat of Israel. When the international and regional regimes for non-proliferation of the weapons of mass destruction are analyzed, it can be clearly found that the Middle East countries are not eager to adopt these regimes. The main310 reason of this is that the related enforcement regulations are not implemented properly. Standards are being applied so partially that has negative effects on Middle East countries. For example, while Israel continues to develop nuclear weapons not accepting to sign NTP, Iran and Iraq are subject to embargo. It has been observed that in the Middle East, the countries, which possess weapons of mass destruction, tend to use these weapons with the aim of strategically deterrence, intimidating and prestige. Only Iraq and Iran, logically, may intend to use these weapons as a threading factor toward USA and its allies. As having lengthy borders with Syria, Iran and Iraq, the matter of which Turkey must take precautions is of crucial importance. Spending big for modernizing conventional weapons, Turkey is considered to be strong enough with its ultra-modernized air force, large attack helicopter fleets and armored units. Besides, the strict control of the region seems possible through an intelligence network and defense cooperation agreement to be established with Israel, Egypt, Lebanon and the USA. Although supporting all international and regional regimes for non-proliferation of the weapons of mass destruction, Turkey, on the other hand, should develop anti- missile defense systems and should have the technology to produce cruise missiles.