Feyzi-i Kefevi Divanı: Tahlil-metin
Divan of Feyzi-i Kefevi: Analyzed text
  1. Tez No: 133851
  2. Yazar: MUVAFFAK EFLATUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MERMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 782
Özet
Feyzî-i Kefevî Dîvanı: Tahlil-Metin adlı Doktora tezimiz, 17. yüzyıl şâirlerinden Feyzî'yi konu olarak ele almaktadır. Feyzî, Kırım'ın Kefe şehrinde doğmuş bir şâirdir. Feyzî ilköğrenimini Kefe'de yükseköğrenimini ise devrin kültür merkezi İstanbul'da tamamlamıştır. Öğrenimini bitirdikten sonra Kefe 'ye tekrar dönmüş, hocalık ve din adamlığı yaparak toplum hayatında yerini almıştır. Hayatının son dönemlerinde İstanbul'a gelmiş ve burada 1614 yılında geride bir çok eser bırakarak vefat etmiştir. Tezimizde Feyzî'nin hayatıyla ilgili bu bilgileri tespit ederken, şairlik yönünü de değerlendirmeye çalıştık. Yaptığımız araştırma; Feyzî'nin Hayatı, Eserleri ve Şahsiyeti, Divanın Şekil ve Muhteva Özellikleri, Divanın Tenkidli Metni isimli üç bölümden oluşmaktadır. Araştırmamızın sonucunda Feyzî'nin şiirlerinin; devrinin estetik ölçülerini taşıdığı, yaşadığı bölgeyle ilgili çeşitli unsurları yansıttığı ortaya çıkmıştır. Tezin sonuna ise divan metnindeki kelimeler verilerek şâirin kelime dünyasına girilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Subject of this thesis which is titled“Feyzî-i Kefevî Dîvanı: Tahlil- Metin”(Divan of Feyzî-i Kefevî: Analyzed Text) is the 17th poet Feyzi. Feyzi was born in small city Kefe in Kirim semi-island. He finished primary school in Kefe and followed high education (medrese) in Istanbul which is the cultural center in that century. Feyzi return to his hometown after graduation and serve to his people as a teacher and religious adviser. In the last part of his life he came back to Istanbul and died there in 1614. He left many written works. In this thesis we determine the information about his life and also examine his poetry. The thesis consists of three parts: 1. Feyzi' s life, works and personality, 2. Basic characters of Feyzfs Divan, 3. Criticized text of the Divan. As a result we consider that Feyzfs poems reflect the some common aspects of the region where he had live and show the esthetic level of that period. In the part of appendix we put the words from the Divan to understand the poet' s world..