Malatya ilinde tıbbi atık yönetimi ve tıbbi atık depolama alanının incelenmesi
Medical waste management in Malatya and the investigation of its landfill area for medical waste
- Tez No: 134086
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KIRALİ MÜRTEZAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
MALATYA İLİNDE TIBBİ ATIK YÖNETİMİ VE TIBBİ ATIK DEPOLAMA ALANININ İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) N.Kemal YÜCEKUL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2003 ÖZET Bu çalışmada; Dünya' da ve Türkiye' de tıbbi atık yönetimi ile ilgili literatür taraması yapılarak Malatya ilinde uygulanan katı atık yönetimi araştırıldı. Bu kapsamda kent merkezinde bulunan hastanelerden ve diğer sağlık merkezlerinden kaynaklanan atık miktarları, atıkların halk sağlığına ve yönetmeliklere uygun şekilde bertarafının sağlanması amaçlandı. Çalışma kapsamında kentte bulunan hastanelerde ölçümler yapılarak, yatak kapasitelerine bağlı olarak ortaya çıkan atıkların özellikleri ile atık türü ve yatak başına düşen günlük atık miktarları hesaplandı. Yapılan ölçümler sonucunda; hastanelerde oluşan yıllık tıbbi atık miktarı 716,4 ton, günlük ortalama tıbbi atık miktarı 1962,75 kg ve yatak başına düşen ortalama günlük atık miktarı ise 1,089 kg olarak bulundu. Hastanelerde oluşan atıkların % 64 yanabilir, % 36 yanmayan ve atık yoğunluğu 125 kg/m3 olarak bulundu. Yapılan hesaplamalar sonucu tıbbi atıkları yakarak bertaraf etmenin getireceği ekonomik yükler düşünülerek, Malatya kentinde oluşan tıbbi atıkların bertarafı için en uygun yöntem olarak düzenli depolama seçildi. Bu amaçla; halen kullanılmakta olan atık depolama alanının bir bölümü, tıbbi atık depolama sahası olarak seçildi. Seçilen depolama alanının ve yakın çevresinin jeolojisi incelendi. Seçilen depolama alanının tabanına, mineral sızdırmazlık ve plastik geçirimsizlik sistemleri uygulayarak geçirimsiz hale getirilmek suretiyle deponi sahası olarak kullanılabilirliği tartışıldı. Depolama sahasında oluşabilecek yüzeysel sular, sızıntı suyu ve istenmeyen gaz oluşumlarının yayılmasını önlemek amacıyla kontrol kuyuları oluşturulması planlandı. Elde edilen veriler kullanılarak, seçilen deponi sahasının, tıbbi atıkların depolanması için geçerli olan kriterlere göre projelendirilmesi yapıldı.Tıbbi atıkların depolanması için seçilen alanın kullanılabilir hacmi 55219 m3 olarak hesaplandı. Bu alanın, Malatya kentinin nüfus artışıda hesaplanarak, 15 yıl için yeterli olabileceği bulundu. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi :5001025 :Tıbbi atıklar ve yönetimi, düzenli depolama, tıbbi atık bertarafı. :138 :Doç.Dr.Kırali MÜRTEZAOĞLU
Özet (Çeviri)
Ill MEDICAL WASTE MANAGEMENT IN MALATYA AND THE INVESTIGATION OF ITS LANDFILL AREA FOR MEDICAL WASTE (M. Sc. Thesis) N. Kemal YÜCEKUL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTION OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2003 ABSTRACT In this study, literature survey was made to investigate the medical waste and the management of medical waste in Turkey and the World. The present management of solid waste in Malatya was studied. In this respect, the amount of solid waste coming from the hospitals and other health services in the city of Malatya and its management were examined to achieve the removal of waste by applying certain regulations for the sake of public health. In the scope of this study, the amount of waste based on the number of beds and the features of the waste were calculated by carrying out some measurements in the hospitals. As a result of these measurements, the amount of medical waste in hospitals found to be 716,4 tons annually, the average medical waste found to be 1962,75 kg per day and the average waste for each bed found to be 1,089 kg per day.lt was found that 6 4% m edical waste c ombustible, 36% medical waste incombustible and its density found as 125 kg/m3. The landfill method was chosen, for Malatya; as the most convenient way to dispose the medical waste by considering the financial burden of incineration of the medical waste. For this purpose, part of the present landfill area was chosen as medical waste landfill area and treating the base of the area by applying an impermeable layer, the mineral leakage preventation and plastic impermeability systems were discussed. The geological structure of landfill area and its surrounding were examined to have suitable medical waste landfill area. Observation wells were planned to prevent the water leakage and the gas diffusion to atmosphere. A project was prepared for the chosen medical waste landfill area according to known criteria by using data obtained from the measurements.IV It was calculated that the useable volume of the chosen area for landfill is 55219 m3. Depending on an assumption on Malatya's population, the chosen landfill area will be sufficient enough for 15 years. Science code Key Words Page number Supervisor :5001025 :Medical Waste and Management, sanitary landfill, disposal of medical waste. :138 :Assoc. Prof.Dr. Kiralı MÜRTEZAO?LU